Seniorzy, to Wasz dzień! Wszystkiego najlepszego!

20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji wszystkim rzeszowskim Seniorom składamy najserdeczniejsze życzenia spełnienia marzeń, pogody ducha a przede wszystkim zdrowia. Aby w odpowiedni sposób o nie zadbać, zachęcamy jednocześnie do aktywności fizycznej, także poprzez udział w zajęciach organizowanych przez miasto.

Kto to senior? Chociaż mówi się, że każdy ma tyle lat, na ile się czuje, w naszej kulturze przyjęło się, że osoba powyżej 60-roku życia nie powinna się obrazić, jeśli zostanie określona takim mianem. Mianem seniora najczęściej określają się emeryci. W Rzeszowie spora grupa mieszkańców w tym wieku to osoby aktywne, chętnie uczestniczące w zajęciach sportowych, kulturalnych, spotykające się w osiedlowych domach kultury, jeżdżące wspólnie na wycieczki. 

– Dla miasta seniorzy to skarb. Osoby z ogromnym doświadczeniem życiowym i zawodowym, z którego chcemy czerpać. Pracujemy cały czas nad tym, aby seniorom w Rzeszowie żyło się dobrze, aby czuli się tutaj potrzebni, szczęśliwi i bezpieczni – zapewnia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pomaga w tym działalność Rzeszowskiej Rady Seniorów, która wspomaga prezydenta miasta w podejmowaniu trafnych decyzji dedykowanych temu środowisku. W mieście regularnie odbywają się m.in. potańcówki, które na stałe wpisały się już w kalendarz imprez i są odwiedzane przez seniorów.

Z kolei w ramach tegorocznych Senioralii Rzeszowskich, na terenie Rzeszowa zorganizowano ponad 40 różnych wydarzeń adresowanych do mieszkańców powyżej 60 roku życia. Zainaugurował je koncert Izabeli Trojanowskiej na rzeszowskim Rynku, natomiast na wielki finał na bulwarach wystąpiła Małgorzata Ostrowska.

Sporo uwagi miasto skupia na ofercie zajęć sportowych i ruchowych dla seniorów. W utrzymaniu formy ma pomóc im nowoczesna infrastruktura – m.in. siłownie plenerowe. Kolejna jest właśnie budowana przy ulicy Staszica, gdzie w rejonie „zielonego rynku” powstaje park dla seniorów. Montowane są tu urządzenia do lekkich ćwiczeń gimnastycznych i rozciągających.

Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji od 1 stycznia 2023 r., rozszerzył ofertę pływalni krytych dla osób po 60 roku życia , posiadających Ogólnopolską Kartę Seniora 60+. Seniorzy legitymujący się ww. kartą mogą korzystać z usług pływalni krytych ROSiR przez 7 dni w tygodniu w promocyjnej cenie 8zł ( dotyczy wejścia na godzinę biletową).

Ponadto naszą ofertę uzupełniają prowadzone na Pływalni Krytej przy ul. ks. Jałowego 23a zajęcia Gimnastyki w wodzie dla seniora – AQUA SENIOR, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Cena wstępu na ww. zajęcia wynosi 18 zł.

Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu:

  • We wtorki o godz. 9:30
  • Środy o godz. 9:30
  • Piątki o godz. 14:00

Ponadto na tej samej pływalni w tym roku skierowaliśmy ofertę Kursów Nauki Pływania dla grupy senior.

W wakacyjnej ofercie seniorzy w  lipcu w ramach ”Weekendu zdrowia” mogli skorzystać z badań profilaktycznych oraz konsultacji pielęgniarskich z American Heart of Poland, konsultacji dietetycznych z ekspertem ds. żywienia NutriFunPower. W sierpniowej ofercie było Miasteczko zdrowia Panawit podczas którego były prowadzone dermokonsultacje, badania skóry głowy, twarzy, włosów oraz instruktarz prawidłowego mierzenia poziomu glukozy we krwi.

Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji w tym roku aktywnie włączył się w przygotowanie oferty „Senioraliów Rzeszowskich”, która obejmowała:

  • Zajęcia AQUA SENIOR na pływalniach: „Delfin”, „Karpik”, oraz „Muszelka” poprowadzone przez Kornelię Kulczycką z KK Kids Academy
  • Nordic Walking na Bulwarach z Ewą Bartkiewicz-Jarosz – Instruktorem Nordic Walking
  • Zajęcia z fizjoterapeutą na basenie przy ul.Matuszczaka
  • Konsultacje dietetyczne z ekspertem ds. Żywienia NutriFunPower – Maciej Cieślak

Drodzy Seniorzy, życzymy Wam samych pogodnych dni!

Potańcówka miejska, fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa