Nowe inwestycje drogowe w Rzeszowie. Połączenie ul. Wołyńskiej z ul. Słoneczny Stok i rozbudowa ul. Welca

Podczas wtorkowej sesji radni zaakceptowali wniosek Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa, dotyczący zabezpieczenia dodatkowych pieniędzy na dwie inwestycje drogowe.

Pierwszą z nich będzie budowa połączenia ulic Wołyńskiej i Słoneczny Stok. Przyszła droga ma mieć ok. 700 metrów długości i siedem metrów szerokości. Częścią tego zadania będzie także budowa chodników oraz ścieżki rowerowej. Zostanie też zbudowana kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne oraz zbiornik retencyjny. Do przetargu na realizację tej inwestycji zgłosiły się cztery firmy. Ich oferty wahały się od ok. 14,5 do prawie 18 mln zł i przekraczały kwotę, którą na to zadanie przewidziano w budżecie. – Taka jest niestety sytuacja na rynku. Oferty firm są sporo wyższe od tych, których jeszcze stosunkowo niedawno można było oczekiwać. Pokazują to kolejne przetargi, które w Rzeszowie przeprowadzamy. Taka sytuacja jest niestety w całym kraju – aby rozstrzygnąć  przetargi trzeba dokładać dodatkowe pieniądze – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. W przypadku budowy połączenia ulic Wołyńskiej i Słoneczny Stok konieczne było zapisanie w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta dodatkowych ok. 6 mln zł. Dzięki temu już niedługo będzie można rozstrzygnąć przetarg, podpisać umowę z wykonawcą i inwestycja rozpocznie się. Droga powstanie w ciągu 16 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Drugą inwestycją, która niedługo rozpocznie się dzięki wtorkowej decyzji o zwiększeniu środków, będzie  przebudowa i rozbudowa ulicy Welca, od skrzyżowania z ul. Niecia w kierunku północnym. To droga na os. Staromieście, która będzie także dojazdem do przyszłego aquaparku. Zakres zaplanowanych prac to m.in. budowa nowej nawierzchni jezdni o szerokości 7 metrów, budowa chodników (2 m szerokości) i budowa obustronnych ścieżek rowerowych (2,5 m szerokości) a także zatok autobusowych. Ponadto częścią zadania będzie także budowa świetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Na wykonanie inwestycji wykonawca będzie miał 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Koszt tego zadania to blisko 3,7 mln zł.