Więcej zmian w rzeszowskiej kulturze? Wszyscy radni na „tak”

Mieszkańcy Rzeszowa chcą więcej koncertów oraz festiwali, a najchętniej uczestniczą w Nocy Muzeów czy Święcie Paniagi. Takie wnioski wynikają ze szczegółowej analizy przeprowadzonej podczas tworzenia nowej Strategii Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa. Dokument został jednogłośnie przyjęty przez Radnych na wtorkowej sesji Rady Miasta i zostanie wdrożony w życie jeszcze w tym roku.

– Strategia Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030 to niezwykle wartościowy dokument. W nowej wizji rozwoju Rzeszowa kultura to jeden z najważniejszych filarów. To czynnik, w który opłaca się inwestować. Jego skutkiem jest rozwój społeczny i ekonomiczny. Twórcom strategii dziękuję za zaangażowanie, poświęcenie, otwartość i elastyczność. Jestem przekonany, że to świetne preludium, żeby teraz pokazać nasz potencjał w kulturze całej Europie – powiedział podczas sesji Rady Miasta Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Nawiązał tym samym do trwających starań Rzeszowa o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Podkreślił, że Rzeszów jest obecnie miastem wielokulturowym, o którym w kontekście niedawnych wydarzeń usłyszał już cały świat. Przebywają tutaj nie tylko Polacy, ale również uchodźcy z Ukrainy czy żołnierze z wielu państw członkowskich NATO. Nowa strategia rozwoju kultury pomoże miastu lepiej poznać potrzeby kulturalne mieszkańców oraz stworzyć bardziej precyzyjny wniosek w staraniach o tytuł ESK.

Mieszkańcy chcą imprez masowych, opery, centrum kultury

– Nowa strategia to wynik ogromnej pracy ponad 100 ludzi tworzących środowiska kulturalne Miasta Rzeszowa. To cały szereg spotkań, badania, które zrealizowaliśmy, najróżniejsze projekty badające potrzeby mieszkańców miasta i okolic. To w końcu tysiąc stron dokumentów różnego rodzaju, które przekazaliśmy ostatecznie do Wydziału Kultury – opisał dr hab. prof. UW Dariusz Tworzydło z firmy Exacto, jeden z autorów strategii.

Dodał, że w badaniach ważne były również rozmowy z dziennikarzami, przedsiębiorcami, przedstawicielami miasta oraz ankiety wśród samych mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Podsumował też wydatki miasta na kulturę: tylko w okresie od 2017 do 2021 roku, wzrosły ponad dwukrotnie: z 19,44 mln zł do 45,23 mln zł. Nowa strategia pokazuje też bardzo wyraźnie, jaki powinien być kierunek kolejnych działań władz w stronę rozwoju sfery kulturalnej.

– Mieszkańcy chcą, aby wydarzeń masowych było więcej. Przedstawiciele Społecznej Rady Kultury chcą przede wszystkim stworzenia nowej, uniwersalnej przestrzeni dla działań kulturalnych. Centrum kulturowe stanowiło słowo klucz wszystkich naszych analiz, a mieliśmy ponad 100 ekspertów oraz 400 mieszkańców – podkreślił dr Przemysław Szuba z Exacto, współtwórca strategii.

Rzeszów jako miasto z wielkim potencjałem?

Dr Szuba dodał jednak, że Rzeszów jest specyficznym miastem w skali całego województwa. Zostało w badaniach określone jako jedyne, które posiada bardzo wysoki potencjał kulturalny, ale wymaga jeszcze nieco pracy nad jego wykorzystaniem.

Naukowcy sprawdzili również, jakie rzeszowskie imprezy lub wydarzenia są najpopularniejsze i najbardziej wyczekiwane. Wśród mieszkańców Rzeszowa pierwsze miejsce zajęła Noc Muzeów, drugie było Święto Paniagi, natomiast trzecie: Atrakcje na Wakacje. Z kolei dla mieszkańców pow. rzeszowskiego pierwsze skrzypce gra Europejski Stadion Kultury, dalej Noc Muzeów, a podium zamyka Carpathia Festival. A czego brakuje najbardziej? Według mieszkańców Rzeszowa i okolic: koncertów, festiwali, opery, miejsca do organizacji dużych wydarzeń i koncertów.

Strategia Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030 została przyjęta przez miejskich Radnych jednogłośną decyzją.

Sesja Rady Miasta Rzeszowa – przjęcie nowej strategii Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023 – 2030, fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa