Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej na Politechnice Rzeszowskiej

Politechnika Rzeszowska zaprasza na Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej, który odbędzie się na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Jest to wspólne przedsięwzięcie 15 jednostek naukowych w Polsce, które odbędzie się 17 marca 2023 r. (piątek) w Katedrze Nauki o Materiałach oraz w Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego – ul. Żwirki i Wigury 4 w Rzeszowie.

Wydarzenie ma na celu promocję inżynierii materiałowej w szczególności wśród maturzystów, uczniów szkół średnich oraz uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Pracownicy naukowi Katedry Nauki o Materiałach przygotowali ciekawe warsztaty, pokazy i prezentacje.

Program:

  • 10:00-11:00 – Próba pobicia rekordu Polski – “Ogólnopolska Lekcja Inżynierii Materiałowej”.
  • 11:00-15:00 – Wizyty zorganizowanych grup uczniów w Katedrze Nauki o Materiałach i Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego.

W ramach zwiedzania przewidziana jest prezentacja wybranych procesów technologicznych z obszaru inżynierii materiałowej w formie warsztatów, w tym: cięcie laserem – wycinanie próbek ze stali do nawęglania, obróbka cieplno-chemiczna – przygotowanie wsadu do procesu nawęglania (załadunek pieca), natryskiwanie plazmowe – wytworzenie na powierzchni próbek ze stali warstwy odpornej na ścieranie. Odbędą się również pokazy druku 3D oraz prezentacje renomowanych firm z branży lotniczej i motoryzacyjnej prowadzone pracowników – absolwentów kierunku inżynieria materiałowa.