Pierwsze opaski bezpieczeństwa dla rzeszowskich seniorów

– Jako miasto bardzo chcemy wspierać rzeszowskich seniorów. Jedną z takich form wsparcia są właśnie opaski bezpieczeństwa, które dziś przekazaliśmy – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” w Rzeszowie jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Mogą z niego korzystać osoby, które mają 65 lat i więcej. W ramach tego programu seniorzy otrzymują opaski bezpieczeństwa. Pierwsze tego typu urządzenia zostały wręczone rzeszowianom w piątek podczas spotkania w ratuszu. Jak działają takie opaski? – Mają one dwie szczególne funkcje, które w naszym codziennym życiu wydają się być niezbędne. Jedną z  nich jest detektor upadku. W momencie, kiedy taka opaska jest na ręce i doszło do jakiegoś zdarzenia, upadku to urządzenie wyśle sygnał do operatora systemu, który będzie wiedział, że doszło do jakiejś wyjątkowej sytuacji i uruchomi pomoc – tłumaczyła Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie. – Druga z istotnych funkcji to tzw. detektor noszenia. Jeśli operator obsługujący system zauważy, że opaska jest przez dłuży czas nieużywana i istnieje prawdopodobieństwo, że mogło dojść do czegoś niewłaściwego, skontaktuje się z MOPS i innymi służbami, które sprawdzą co się stało – mówiła dyrektorka MOPS.

– Ważne podkreślenia jest to, że inspiracja dotycząc wprowadzenia w Rzeszowie takich opasek wyszła od samego środowiska seniorów. Z takim pomysłem przyszedł do mnie pan Stanisław Jerzak – powiedziała wiceprezydent Krystyna Stachowska.   Pan Stanisław był pierwszą osobą, która w piątek urządzenie otrzymała.

Kolejne opaski (w sumie rozdysponowanych będzie 80 tego typu urządzeń) będą dostarczane rzeszowskim seniorom w przyszłym tygodniu. Zajmą się tym pracownicy rzeszowskiego MOPS. Seniorzy którzy je otrzymają przejdą krótkie szkolenie. Będą je przeprowadzali pracownicy firmy SIDLY sp. z o. o., z którą Miasto Rzeszów podpisało umowę na realizację zadania. Szkolenia będą zawsze odbywać się w obecności pracownika MOPS.