Ponad 1,3 mln na rozwój kultury w Rzeszowie

Aż 500 tys. zł taką kwotę przeznaczono na I otwarty konkurs ofert na całoroczną działalność kulturalną. Wyniki ogłoszono 13 marca podczas konferencji prasowej.

– Odkąd, dzięki rzeszowianom, pojawiłem się w  Ratuszu, to kulturą zarządzacie wy – zwrócił się do przedstawicieli organizacji pozarządowych Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. – To wy mówicie nam, co jest ważne, na co mamy zwrócić uwagę i jak zarządzać finansami, by były mądrze wydatkowane. To  od was wiemy, że w pewnych przedsięwzięciach konieczna jest ciągłość, że niektóre wydarzenia wymagają całorocznego działania.

I na to właśnie prezydent wręczył dotacje 9 podmiotom, spośród 25 startujących w konkursie. Jako pierwszy (najwyżej oceniony) 110 tys. zł na swoją całoroczną działalność artystyczną otrzymał Teatr Przedmieście. Podziękowała za to jego twórczyni – Nasz teatr istnieje 24 lata, a w Rzeszowie jesteśmy od 14. lat i proszę sobie wyobrazić, że przez te 20 lat działalności sami sobie radziliśmy, oczywiście mieliśmy małe dotacje z urzędu miasta  na pojedyncze spektakle czy wydarzenia, ale to były kwoty innego rzędu. Dopiero za kadencji prezydenta Konrada Fijołka wszystko się zmieniło – podkreśliła Aneta Adamska – Szukała. – Jestem wdzięczna, bo dzięki dotacji z prawdziwego zdarzenia możemy coś zaplanować i kontynuować najważniejsze wydarzenia, takie jak np. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, którego będzie to już 7. edycja. Dzięki tej dotacji możemy dużo więcej niż przez te 20 lat – nie kryła.

Wsparcie finansowe otrzymały też: Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne – 26 960 zł, Stowarzyszenie Rajsze – 45 tys. zł, Stowarzyszenie Musicus Kameraliści Rzeszowscy – 30 tys. zł, Fundacja Teatr Nemno – 80 tys. zł, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – 73 040, zł, Fundacja Artysta – 80 tys., Fundacja Promocji Sztuki – Rzeszowski Dom Sztuki -35 tys. zł.

Dotacja w wysokości 20 tys. zł powędrowała do Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego na „Historię i kulturę starego Rzeszowa”. – Bardzo dziękuję za docenienie naszej wieloletniej pracy, która polega na przybliżaniu najstarszych dziejów Rzeszowa, które są nieoczywiste, nieznane, a które wbrew pozorom są bardzo bogate – zaznaczył dr Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. – Archeologia rzeszowska, którą wspieramy i popularyzujemy od prawie 10 lat w mieście, w ostatnich latach została doceniona. Zapraszamy wszystkich na organizowane przez nas wydarzenia, a jest ich naprawdę dużo, zachęcamy, by poznawać najstarsze dzieje naszego miasta.

Natomiast organizacje pozarządowe, które mają pomysły na festiwale, koncerty, wydawnictwa, wystawy, warsztaty czy inne działania kulturalne mogą wziąć udział w II otwartym konkursie. Przeznaczono na niego kwotę 520 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 19 marca 2024 roku.

To nie koniec. Jest jeszcze III otwarty konkurs ofert na wsparcie zadań publicznych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego dotyczący integracji europejskiej oraz rozwijaniu współpracy międzynarodowej. Ten dysponuje budżetem 300 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 5 kwietnia 2024 roku. Konkurs jest nowością i ma na celu zwiększenie procesów integracyjnych poprzez nawiązywanie i utrwalanie partnerstw międzynarodowych  przez organizacje pozarządowe.

zdjęcie z konferencji prasowej rostrzygnięcia konkursu na działania kulturalne, fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa