Ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży na Akademii Młodych Odkrywców w ramach 14. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego

Akademia Młodych Odkrywców zapoczątkowała 3-dniowe „święto podróżników” w Rzeszowie. Rankiem sala w Kinie Zorza wypełniła się do ostatniego miejsca uczniami z rzeszowskich i podkarpackich szkół.

– Dzieci i młodzież wzięli udział w bloku edukacyjnych prelekcji pod hasłem „Podkarpacki Odkrywca – Ignacy Łukasiewicz”.

Blok otworzyła krótka historia odkryć „Podkarpacki Odkrywca – Ignacy Łukasiewicz”. Dalej młodzi odkrywcy mieli okazję przemierzyć Grenlandię wspólnie z Adamem Jarniewskim. Opowiadał on o dorastaniu na wyspie na przykładzie swoich córek. Jedna z nich – Kaya wystąpiła nawet na scenie i powiedziała kilka słów po grenlandzku. Otrzymała gromkie brawa od publiczności. Następnie Paweł Kunz pokazywał swoje sprawdzone sposoby na zwiedzanie świata z rodzicami, tak by przy okazji w tej podróży nie zwariować. Urszula Wałachowska – przewodniczka górska zabrała widzów w Bieszczady i pokazywała uroki tego wyjątkowego miejsca na mapie Polski. Dzieci i młodzież byli zachwyceni i z ciekawością słuchali opowieści o świecie.

Akademia Młodych Odkrywców to dopiero początek 14. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Główne wydarzenia festiwalowe rozpoczynają się późnym popołudniem w piątek 4 listopada i potrwają do niedzieli wieczora 6 listopada. Wśród gości będą Andrzej Bargiel, Marek Niedźwiecki, Joanna Pajkowska, Adam Wajrak i Maria Garus.

14. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego – Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa – Pana Konrada Fijołka.

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Gran Canaria, Partnerem Generalnym – LOTTO, Partnerem Złotym – ERGO Ubezpieczenia Podróży, Partnerami – Miasto Rzeszów i Województwo Podkarpackie, Partnerem Logistycznym – AUTO-RUD, Partnerem Fotograficznym – Panasonic, a Partnerami wydarzenia – rzeszowski Urban Lab oraz Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR, zaś współorganizatorem – Kino Zorza.

źródło: materiały prasowe