Ponad pół tysiąca nowych drzew w Rzeszowie

Tej jesieni sadzone są m.in. buki pospolite, dęby szypułkowe, graby pospolite, lipy drobnolistne, klony pospolite i jawory.

Nowe drzewa – w sumie aż ponad 500 sadzone są m.in. w Parku Sybiraków, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w parku na osiedlu Kmity, przy ulicach: Krakowskiej, Podgórskiej,  Budziwojskiej. Jesienne nasadzenia drzew w Rzeszowie potrwają do końca listopada. Zarząd Zieleni Miejskiej wybrał przede wszystkim brzozy brodawkowate, buki pospolite, dęby szypułkowe, graby pospolite, jarzęby mączne i szwedzkie, lipy drobnolistne, klony pospolite i jawory, świerki serbskie oraz tulipanowce amerykańskie. Koszt tego zadania to prawie 300 tys. zł.

Trwające obecnie nasadzenia są już kolejnymi w tym roku w Rzeszowie. Wiosną zakupionych i posadzonych zostało 475 drzew i 475 krzewów. Były to duże drzewa m.in. takich gatunków jak platany klonolistne, dęby błotne, tulipanowce amerykańskie, lipy, dęby, klony czy graby. Drzewa zostały posadzone m.in. w nowych ogrodach kieszonkowym, na terenie Parku Niezapominajek przy ul. Wiktora oraz na osiedlach Krakowska Południe i Baranówka. Koszt zakupu drzew i krzewów i ich posadzenie to ponad milion złotych.  Nasadzenia dużych drzew były efektem spacerów Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami i przedstawicielami zarządu zieleni. Rzeszowianie wskazywali wtedy miejsca, w których ich zdaniem powinny zostać posadzone drzewa. Lokalizacje zostały spisane i obecnie w tych miejscach posadzono rośliny.

W sumie w tym roku w Rzeszowie na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Wydziału Klimatu i Środowiska posadzono ponad 1,3 tys. drzew. To nie wszystko. Drzewa sadzone by były także podczas akcji społecznych takich jak np. „Czyste, zielone miasta” – przy ul. Jarowej pojawiło się w październiku 200 nowych drzew, głównie dębów szypułkowych i sosen zwyczajnych. Drzew przybyło także dzięki działającym w Rzeszowie firmom. W październiku pracownicy Deloitte CE Business Services Center posadzili tysiąc drzew przy ul. Krogulskiego na osiedlu Staromieście.