Prezydent Konrad Fijołek spotkał się z mieszkańcami osiedli Pobitno, Wilkowyja i Załęże w ramach cyklu #RzeszówToMy

Prezydent Konrad Fijołek spotkał się z mieszkańcami osiedli Pobitno, Wilkowyja i Załęże w ramach cyklu #RzeszówToMy. Rozmawiano o miejskich inwestycjach, planowanych rozwiązaniach komunikacyjnych i wszystkich kwestiach istotnych dla mieszkańców.

Czwarte ze spotkań prezydenta Konrada Fijołka z mieszkańcami Rzeszowa odbyło się w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów przy ulicy Bałtyckiej 33.  Wzięli w nim udział mieszkańcy osiedli Pobitno, Wilkowyja i Załęże. Zebranie rozpoczęło się od filmowej prezentacji najważniejszych zadań ukończonych oraz właśnie realizowanych w Rzeszowie. Następnie prezydent przedstawił stan przygotowania i realizacji inwestycji w tej części miasta, tzw. kontraktów osiedlowych, przedstawił dyrektorów wydziałów, spółek miejskich i organizacje pozarządowe działające w mieście.

Ważnym tematem były rozwiązania komunikacyjne, zmniejszające ruch na osiedlach i ułatwiające dojazdy. A w szczególności odciążenie Ronda Pobitno i dróg do niego prowadzących.

-Największą i najważniejszą inwestycją, która odciąży komunikacyjnie rondo Pobitno i całą tę część miasta jest Wisłokostrada. Dziś już możemy powiedzieć , ze to marzenie, jakim żyjemy od 30 lat nabiera realności. Udało nam się dużym wysiłkiem i dialogiem pozyskać blisko 100 milionów złotych. Niestety droga która miała kosztować 100 milionów złotych, teraz kosztuje 200 milionów,  ale nie podajemy się i konsekwentnie zmierzamy do celu. W tej chwili rozstrzygamy przetarg – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Dla mieszkańców istotne jest również zabezpieczenie terenów zielonych czyli Kopca Konfederatów Barskich. Rada Miasta Rzeszowa 25 października 2022 roku uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na tym terenie, a obecnie trwa wykup gruntów.

Mieszkańcy Osiedla Wilkowyja poruszyli temat budowy zawrotki, ułatwiającej dojazd do szkoły. Wypowiadali się zarówno przeciwnicy jaki zwolennicy budowy zawrotki, jednak po dyskusji, wszyscy zgodzili się z tym, że z decyzją warto poczekać do czasu wybudowania Wisłokostrady i zbadania natężenia ruchu po jej otwarciu.  Planowany jest również remont sal lekcyjnych i świetlicy w Szkole Podstawowej nr 12. Remont dla miasta wykona partner- firma Leroy Merlin

Wśród poruszanych tematów, dotyczących osiedla Załęże, poza zakończonym remontem ul. Potockiego, budową drogi, chodników, wiat przystankowych, mieszkańców zainteresował również plan stworzenia przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców w Lesie Dębina.

-Wraz z Nadleśnictwem Głogów planujemy stworzenie na osiedlu Załęże parku leśnego i budowę ścieżki dydaktycznej. Powstanie pierwszy w historii miejski las w Rzeszowie dla naszych mieszkańców, zielone płuca miasta – powiedział prezydent.

Rozmawiano również o przebudowie stadionu Korony Rzeszów. Generalny remont kosztował prawie 4 miliony złotych. Wybudowano zadaszoną trybunę na 600 miejsc, sektor gości, parking i nowe ogrodzenie. W sumie na inwestycje w tych trzech osiedlach przeznaczono ponad 17 milionów złotych. Park przy ulicy Kurpiowskiej to koszt 460 tys. zł, rozbudowa ulicy Morgowej – 900 tys. zł, rozbudowa stadionu Korony to 3,9 mln zł, rozbudowa ul. Potockiego -3,4 mln zł, przebudowa ulicy Zygmunta I Starego kosztowała 4,9 mln zł, przedłużenie ul. Sieciecha – 3,3 mln zł, natomiast modernizacja budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Załęskiej to koszt 283 tys. zł.

To ostatnie przed wakacjami spotkanie prezydenta i urzędników miejskich z mieszkańcami. Kolejne  spotkania w ramach cyklu RzeszówToMy odbędą się we wrześniu.

Spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z mieszkańcami osiedli Pobitno, Wilkowyja i Załęże w ramach cyklu #RzeszówToMy, fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa