Przetarg na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie ogłoszony

W przyszłym roku mają rozpocząć się prace przy realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Miasto ogłosiło dzisiaj przetarg na jego zaprojektowanie i budowę.

O tym, że przetarg jest już ogłoszony prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek poinformował podczas konferencji prasowej w ratuszu. Jak podkreślił, to efekt wielomiesięcznej, trudnej pracy prowadzonej z całym zespołem fachowców.

– Dzisiaj mamy sympatyczny moment, ale żeby do niego dojść, musieliśmy rozwiązać prawdziwy węzeł gordyjski, jaki narósł wokół tego zadania w poprzednich latach. Na szczęście udało nam się kupić tereny niezbędne do budowy, a także przygotować koncepcję stadionu, który spełni wymogi zarówno lekkoatletyczne, jak i piłkarskie. Cieszę się, że w dążeniu do realizacji tej inwestycji mamy wsparcie na szczeblu centralnym – podkreślił prezydent Konrad Fijołek.     

Aby ogłosić przetarg, miasto musiało pozyskać brakujące pod budowę działki i przeprowadzić audyt poprzedniego projektu. Wynikiem audytu jest koncepcja nowego stadionu, na bazie której powstanie nowy projekt. Wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik zaprezentował ją w formie trójwymiarowej, komputerowej wizualizacji.

– Ten model stadionu to właśnie efekt naszej pracy, którą prowadziliśmy przez ostatnie miesiące. Rozwiązania, które są w nim zawarte spełniają wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Polskiego Zawiązku Piłki Nożnej. Tak, aby można było rozgrywać na nim mecze piłkarskiej ekstraklasy, czy organizować zawody lekkoatletyczne najwyższej rangi – mówi Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.

Według koncepcji stadion ma pomieścić około 7900 widzów. Widownia w całości ma być przykryta dachem, a pod jej częścią powstanie dodatkowa, kryta bieżnia lekkoatletyczna. Od strony ul. Wyspiańskiego, w miejscu fragmentu trybuny zaplanowano przestrzeń, która posłuży m.in. do organizacji imprez kulturalnych na obiekcie. Będzie można tutaj na przykład rozłożyć scenę. Inwestycję mają finansować wspólnie Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zadeklarowało na ten cel 60 mln zł oraz miasto Rzeszów i samorząd województwa podkarpackiego. Jak podkreślił Krzysztof Sobolewski, poseł PiS, w razie potrzeby resort sportu nie wyklucza zwiększenia dotacji. W konferencji wzięli udział także Tomasz Poręba, europoseł PiS oraz Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego. Plan miasta zakłada otwarcie obiektu w 2025 roku. 

fotografia z konferencji prasowej dot. ogłoszenia przetargu na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki fot. Grzegorz Bukała