Rowerowy maj w rzeszowskich szkołach i przedszkolach

W Szkole Podstawowej nr 19 w zainaugurowano dzisiaj tegoroczny udział Rzeszowa w ogólnopolskiej akcji „Rowerowy Maj”. Jest to największa w kraju kampania promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci i ich nauczycieli.

Akcja jest skierowana do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, ich rodziców oraz grona pedagogicznego. Poprzez zabawę popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.

– Udział w kampanii to same zalety, nie tylko dla uczestników, ale również dla szkół, przedszkoli i miast. Najwięcej korzystają oczywiście aktywni uczniowie i przedszkolaki. Dzięki codziennym aktywnym dojazdom na lekcje, zaczynają dzień od ruchu fizycznego, co jest uznawane za metodę zwiększenia efektywności nauki i poprawy koncentracji. Są bardziej aktywni i uśmiechnięci, a ich motywacja aby nie opuścić ani dnia nauki zdecydowanie wzrasta – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Tegoroczną kampanię zainaugurowano dzisiaj w SP 19 przy ul. Piotra Skargi.

– Nasza szkoła od lat promuje zdrowy tryb życia, organizujemy i zachęcamy do udziału w różnorakich zajęciach sportowych. Bardzo się cieszę, że to u nas rozpoczynamy akcję w tym roku. Mam nadzieję, że nasi podopieczni jeszcze aktywniej postawią na ruch na świeżym powietrzu i zrezygnują z dojazdu do szkoły samochodami – mówi Agnieszka Fijałkowska, wicedyrektor SP 19 w Rzeszowie.   

Jak przekonują organizatorzy kampanii, aktywne dzieciństwo to podstawa zdrowia, pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka. Dzięki samodzielnym lub wspólnym z rodzicami i rówieśnikami dojazdom, uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez własną praktykę. Rower, czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły, przedszkola czy domu.

Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, a zasada „fair play” to nieodłączny element tej kampanii. Każda aktywna podróż do szkoły zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej. Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, aquaparku, kręgielni, czy parku linowego.

Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych, czy finansowych. Wiele organizatorów wspomaga szkoły oferując warsztaty, dodatkowe lekcje jazdy rowerem w ruchu ulicznym, czy serwis rowerowy dla uczniów i nauczycieli. Dla miasta kampania jest doskonałym narzędziem promocji infrastruktury rowerowej, zrównoważonego transportu, a także skutecznym sposobem na walkę z porannymi korkami , w których coraz większy udział mają rodzice odwożący dzieci do szkoły, czy przedszkola.

– Jednym z elementów tej akcji jest także propagowanie bezpieczeństwa na drogach i ścieżkach rowerowych. Przygotowane są materiały dla uczniów i ich rodziców, które przypominają zasady bezpiecznej jazdy rowerem, a także mówią  o tym, jak przygotować rower do jazdy. Można je pobrać ze strony www.rowerowymaj.eu – wskazuje Jarosław Gutowski, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Jest to druga edycja tej akcji, w której bierze udział Rzeszów. W zeszłym roku uczestniczyło w niej prawie 2200 uczniów z 22 szkół i przedszkoli. W edycji tegorocznej mamy zgłoszonych aż 46 placówek i ponad 5000 uczestników. Najaktywniejsze szkoły nagrodzone zostały stojakami na rowery, dofinansowaniem do wycieczek i gadżetami.

Podsumowanie akcji oraz przekazanie nagród, połączone było ze wspólnym przejazdem rowerowym ulicami Rzeszowa, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz piknikiem rodzinnym w Parku Jedności Macierzy z Polonią, gdzie czekały na rowerzystów atrakcje i gdzie prezentowali się partnerzy akcji. Tegoroczna edycja, również będzie zakończona wspólnym eventem i piknikiem. Rzeszów do 2030 roku ma być neutralny klimatycznie, a wpojenie młodzieży zdrowych, ekologicznych nawyków sprawi, że będziemy o krok bliżej do tej neutralności