Rozbudowa szkoły na osiedlu Staromieście w Rzeszowie

Jeszcze tej jesieni rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 na Staromieściu. – Powstanie m.in. nowa część szkoły oraz hala sportowa – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– O konieczności rozbudowy i unowocześnienia szkoły i przedszkola rozmawiałem z mieszkańcami osiedla Staromieście jeszcze podczas kampanii wyborczej. To zadanie zostało wpisane na listę moich priorytetów inwestycyjnych. Dziś już jesteśmy po przetargu. Mamy wybranego wykonawcę, z którym umowa powinna zostać podpisana w ciągu dwóch najbliższych tygodni – mówi Konrad Fijołek.

Koszt rozbudowy szkoły i przedszkola to ponad 17,5 mln zł. Inwestycję wykona firma Bimat z Rzeszowa. Zakończenie zaplanowane jest na czerwiec 2024 r.

Inwestycja będzie składała się z trzech elementów. Pierwszy z nich to przebudowa istniejącego budynku szkolnego, która będzie polegać m.in. na zmianie układu wewnętrznego części pomieszczeń zaplecza kuchni na kondygnacji -1 i wprowadzeniu dodatkowego, zadaszonego, zewnętrznego wejścia technicznego na potrzeby zaplecza gastronomiczno-magazynowego.

Drugi z elementów to budowa nowej, trzykondygnacyjnej części  szkolno-przedszkolnej, która będzie  połączona z istniejącym budynkiem. Na kondygnacji 0 zaprojektowano świetlicę szkolną, sanitariaty, sekretariat i gabinet dyrektora, dwie sale lekcyjne, pracownię fizyko – chemiczną. Na kondygnacji -1 znajdzie się szatnia dla około 310 uczniów. Dla nowoprojektowanej części przewidziano kotłownię gazową oraz niezbędne pomieszczenia gospodarcze. Pozostałą część tej kondygnacji zajmie m.in. kuchnia, która będzie obsługiwać stołówkę szkolną i przedszkole oraz duża jadalnia.

Na kondygnacji + 1 części szkolno-przedszkolnej zlokalizowano pomieszczenia przedszkola. Oddziałów przedszkolnych będzie pięć (każdy dla 25 dzieci). Z sal przedszkolnych będzie bezpośredni dostęp do sanitariatów. Na tej kondygnacji będą m.in. także dwie sale z pomieszczeniem magazynowym na leżaczki oraz szatnie dla dzieci.

Trzecim elementem inwestycji będzie budowa hali sportowej wraz z zapleczem. Hala będzie spełniać wymogi rozgrywek zawodowych w siatkówce i koszykówce. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W budynku znajdować się będą także widownia stanowiąca antresolę oraz magazyn na sprzęt sportowy a także pomieszczenia siłowni, szatni i sanitariatów dla korzystających z hali.