Ruszył program eko dla małych miejsc noclegowych
Ruszył program eko dla małych miejsc noclegowych – Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wspiera działanie Slowhop!
Celem programu jest dostarczenie najmniejszym obiektom noclegowym narzędzia diagnostycznego, które pozwoli im poprawić ich wpływ na środowisko i społeczności lokalne. To pierwszy tego rodzaju darmowy program na świecie i już cieszy się popularnością.
Aby wziąć udział w autocertyfikacji nie trzeba być obiektem Slowhop, może to zrobić niezrzeszony podmiot. Program jest darmowy i dostępny dla wszystkich małych obiektów noclegowych w Polsce. Choć został stworzony przez Slowhop, platforma chce dotrzeć do możliwie dużej liczby gospodarzy, również tych spoza portalu. Odpowiadając na ponad 200 pytań z zakresu ekologii, kultury, edukacji i społeczeństwa. Obiekty otrzymują następnie raport oraz wyznaczają swoje cele na kolejny rok! Korzyści z takiego wysiłku są następujące: wprowadzając ekologiczne rozwiązania obiekty obniżają swoje koszty, dzięki czemu zarabiają więcej, zyskują przewagę konkurencyjną, bo adaptują się do trendów związanych z ekologizacją branży turystycznej i nowych oczekiwań Gości.
„Ponad 150 zgłoszeń wpłynęło do nas w ciągu kilku dni od startu programu, udało nam się już opublikować pierwsze raporty.” – mówi dr Katarzyna Barwicka, ekspert od ekoturystyki portalu Slowhop.com. – „Takie zainteresowanie to dla nas znak, że gospodarze agroturystyk i innych niewielkich obiektów noclegowych widzą wartość w realnych działaniach proekologicznych”.
Turystyka w Polsce stanowi ponad 4 proc. PKB, ale w przypadku innych państw europejskich jej udział w PKB dochodzi do ponad 25 proc., czego przykładem jest Chorwacja. Jednocześnie według organizacji monitorującej wpływ turystyki na środowisko Tourism Watch ten sektor gospodarki globalnie odpowiada za 10-11 proc. degradacji w przypadku oddziaływania na zmianę klimatu i wytwarzania 5-8 proc. gazów cieplarnianych. Ta sama organizacja nie zauważa postępów w realizacji założeń ONZ dla zrównoważonego rozwoju w branży podróżniczej.
Według ostatnich danych European Travel Commision wśród państw uznawanych za najbardziej zrównoważony kierunek turystyczny, Polska znajduje się na 20. miejscu. Tymczasem badania wskazują, że aż 74 proc. podróżujących oczekuje od firm turystycznych oferty uwzględniającej potrzeby środowiska (Booking “Sustainable Travel Report 2023”), a 65 proc. czułoby się lepiej wybierając nocleg, który dba o wybrany aspekt turystyki zrównoważonej. Mimo dobrych intencji 44 proc. twierdzi, że nie wie jak szukać odpowiednich ofert.
„Widać wzrost świadomości ekologicznej turystów. turystów, a starania na rzecz przyrody stają się coraz ważniejsze dla gości.” – przyznaje dr Katarzyna Barwicka. „Z badań przeprowadzonych przez Virtuoso w 2022 roku wynika, że młodsze pokolenia turystów (gen-Z i millenialsi) są bardziej skłonne, by poszukiwać ofert turystycznych uwzględniających wpływ na środowisko i społeczności lokalne. Aż 56 % przedstawicieli pokolenia Z oraz 46% millenialsów jest gotowych zapłacić więcej za podróż uwzględniającą praktyki proekologiczne w biznesie. W badaniach Booking.com 76% respondentów uważa, że chętniej rezerwuje miejsca, dla których praktyki ekologiczne są ważne. Coraz więcej turystów na świecie deklaruje, że mając do wyboru nocleg w miejscu, dla którego odpowiedzialna turystyka jest ważna, i takie, które kieruje się jedynie względami biznesowymi, wybiorą to pierwsze. To pokrywa się z badaniami naszych użytkowników, wśród naszych użytkowników 15% deklaruje podobnie.” – mówi dr Katarzyna Barwicka.
“Turystyka zrównoważona zawsze była w centrum naszych zainteresowań.” – wyjaśnia Aleksandra Klonowska-Szałek, założycielka platformy. “Mamy powiększające się grono gospodarzy, które dzieli nasze wartości i dba o takie elementy turystyki jak współpraca z lokalnymi społecznościami, produkowanie mniejszej liczby śmieci, czy oszczędzanie wody lub energii elektrycznej.”– potwierdza Aleksandra Klonowska-Szałek. – “Program “Responsible Travel by Slowhop ma być otwarty dla wszystkich, którzy chcieliby zadbać o to, by Polska stała się celem świadomych turystów z całego świata. Mamy szansę stać się jednym z najbardziej zrównoważonych kierunków na świecie.”
“Naszym zdaniem poprawa naszego wpływu na środowisko to długi proces. Dlatego każdy z gospodarzy w programie dowie się na jakim jest etapie procesu i będzie wiedział jakie elementy poprawić do kolejnej edycji programu, żeby z czystym sumieniem potwierdzić swój postęp. ” – mówi Aleksandra Klonowska-Szałek.
Autocertyfikacja to pierwsze większe narzędzie platformy Slowhop.com, mające wspierać dobre praktyki w turystyce. “Pracujemy już nad kolejnym, komplementarnym narzędziem do certyfikacji. Będzie ono skierowane do początkujących gospodarzy, którzy nie mają zasobów na poważne zagłębienie się w ekostarania, ale chcieliby podjąć przynajmniej podstawowe kroki ku ulepszaniu swojego otoczenia. Mamy nadzieję, że będziemy mogli je udostępnić już w przyszłym roku.” – uzupełnia dr Barwicka.
Partnerzy projektu:
- Fundacja Polska Górom
- Fundacja Miły Bug
- Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
- Eko-logicznie.com
- Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
- Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
- Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna
Więcej informacji https://blog.slowhop.com/…/responsible-travel-program