Rzeszów i Uppsala wspólnie w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

Co łączy Rzeszów i szwedzką Uppsalę? Wbrew odległościom, wiele. Zarówno Rzeszów, jak i Uppsala to dynamiczne miasta akademickie, w których uczelnie odgrywają istotną rolę w kształtowaniu kultury i społeczności lokalnej. Oba miasta mocno stawiają też na ekologię i dążą w niedługim czasie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zarówno Rzeszów jak i Uppsala dbają o włączanie lokalnej społeczności w życie miasta i tworzenie kultury, a co najważniejsze, oba te miasta starają się w 2029 roku o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 

Jak ogłosiła Unia Europejska, w 2029 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają dwa miasta – jedno w Polsce i jedno w Szwecji. Dlatego Rzeszów i Uppsala ogłaszają ambitny plan współpracy w drodze do ubiegania się o ten prestiżowy tytuł.

Zastępczyni prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska i dyrektorzy rzeszowskich instytucji kulturalnych, podczas spotkania z przedstawicielami Uppsali, Patriciem Kiraly, głównym kierownikiem projektu Europejskiej Stolicy Kultury i koordynatorką Fatimą Edell, podjęli decyzję o stworzeniu wspólnych projektów kulturalnych, opartych m.in. o zaangażowanie lokalnych środowisk artystycznych, rezydencję, wymianę doświadczeń w zakresie budowania świadomego odbiorcy czy też wzajemną promocję najważniejszych wydarzeń kulturalnych każdego z miast.

Ma to na celu uwydatnienie bogactwa kulturowego i artystycznego obu miast, budowanie więzi między mieszkańcami i co bardzo ważne, zwiększenie naszej siły, naszego przekazu kulturalnego  – powiedziała Krystyna Stachowska, zastępczyni prezydenta miasta Rzeszowa

Uppsala to miasto położone 70 km na północ od Sztokholmu. Znajduje się tu, założony w 1477 roku, najstarszy uniwersytet w całej Skandynawii. Uniwersytet jest wiodącym partnerem Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), który kieruje nową inicjatywą UE dotyczącą kultury i przemysłów kreatywnych. W mieście przez wiele lat żył przyrodnik, lekarz i profesor Karol Linneusz. Obecnie można zwiedzać jego dom i ogród. W Uppsali znajduje się też XVI-wieczny zamek królewski i gotycka katedra.  Dynamicznie rozwijają się firmy medyczne i biotechnologiczne. Ponadto w mieście rozwinął się przemysł poligraficzny, spożywczy i maszynowy.

Zdjęcie ze spotkania online z przedstawicielami Uppsali w rzeszowskim Ratuszu, fot. Adam Lampart, Urząd Miasta Rzeszowa