Rzeszów to światowa stolica Polonii

Już nie tylko w wymiarze kulturalno-rozrywkowym Rzeszów jest światową stolicą Polonii. W tym roku obok zakończonego właśnie XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych miasto gościło także uczestników Kongresu 60 Milionów, a w Parku Jedności Polonii z Macierzą otwarto Aleję Gwiazd Sportowców Polonijnych.

Festiwal to ogromne wydarzenie, w którym uczestniczą zespoły z całego świata. Przyciąga zarówno mieszkańców Polski, jak i turystów zagranicznych. Skierowany jest do miłośników folkloru, kultury i tradycji polskich oraz ludowych z wszystkich kontynentów. Jak przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, tegoroczna edycja była wyjątkowa.

– To dla Rzeszowa najważniejszy festiwal. Wydarzenie, które budzi uśmiech na twarzy każdego rzeszowianina. Dziś, kiedy ze względu na trwającą za naszą granicą wojnę Rzeszów jest nazywany centrum świata, festiwal nabiera zupełnie nowego znaczenia. Jesteśmy miastem międzynarodowym, mamy tu gości z całego świata, w takich okolicznościach można jeszcze szerzej pokazać polski folklor światu – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

Fantastyczne wydarzenie zakończyło się poniedziałkowym Koncertem Galowym z udziałem zespołów z Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Europy. Co istotne, tym razem Rzeszów połączył się z Polonią także w dwóch innych wymiarach: biznesowym i sportowym. A to za sprawą Kongresu 60 Milionów, który stał się miejscem spotkań, wymiany pomysłów, dyskusji i szukania rozwiązań, które prowadzą do dalszego rozwoju relacji biznesowych. W tegorocznym wzięli udział m.in. Drew Johnson, kandydat do Kongresu Stanów Zjednoczonych i naukowiec, Paweł Łaskarzewski, CEO Nomad Fulcrum, Michał Rzeźnik z PAIH Chicago oraz Katarzyna Stachowicz, dyrektor wykonawcza Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej.

W Parku Jedności Polonii z Macierzą, naprzeciwko wejścia do budynku Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oficjalnie otwarto Aleję Gwiazd Sportowców Polonijnych. Składa się z pięciu tablic z brązu z odciskami dłoni wybitnych polskich sportowców, którzy odnieśli wielkie sukcesy, a niekoniecznie mieszkają w Polsce. Jako pierwsi odciski złożyli tutaj: Rafał Wilk – m.in. trzykrotny mistrz paraolimpijski w handbike’u, Marek Karbarz – siatkarz „złotej drużyny” Wagnera, mistrz świata (1974) i mistrz olimpijski (1976), Jan Domarski – reprezentant Polski w piłce nożnej, uczestnik i zdobywca trzeciego miejsca podczas Mistrzostw Świata w Niemczech w 1974, Bob Brudzinski – były obrońca futbolu amerykańskiego grający w National Football League i Ann Meyers-Drysdale – wiceprezes WNBA Phoenix Mercury, Mistrzyni Świata, Wicemistrzyni Olimpijska i wielokrotna Mistrzyni USA w koszykówce. Inicjatywę objął patronatem Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk oraz Zygmunt Potocki, Konsul Honorowy RP w Calgary.

– Rzeszów jest dzisiaj stolicą Polonii. Najważniejszym miejscem spotkań całej Polonii na świecie. I mam nadzieję, że tak już w tych lipcowych dniach pozostanie, że uda się połączyć te wydarzenia od najbardziej tradycyjnego czyli festiwalu, poprzez sportową Aleję Gwiazd, aż po Kongres 60 Milionów, globalny zjazd Polonii. Dzisiaj jest czas na takie plany, dzisiaj jest czas na inspirujące rozmowy i odpowiedzi na pytania w jaki sposób będziemy współpracować, wspierać się i pomagać sobie wzajemnie – podsumowuje prezydent Konrad Fijołek.