AktualnościMiasto Rzeszów

Rzeszów współorganizatorem wydarzeń w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Pierwsze półrocze 2025 roku to polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne wydarzenia, a Rzeszów stanie się jednym  z kluczowych miejsc obchodów i inicjatyw związanych z obronnością, nowymi technologiami i innowacjami. Miasto, od lat uznawane za centrum innowacji i technologii, ma do odegrania ważną rolę w promowaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych  i przemysłowych.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreślił znaczenie udziału miasta w tych prestiżowych wydarzeniach. – Rzeszów od wielu lat jawi się jako miasto, w którym innowacje to m.in. współpraca między administracją i biznesem. Szukanie najnowocześniejszych technologii wpisane jest w DNA miasta. Jesteśmy w tym zakresie jednym z liderów w kraju. Rzeszów to również stolica polskiego przemysłu lotniczego, siedziba największej polskiej spółki informatycznej. To rzecz, którą chcemy się chwalić w Polsce i teraz w Europie, za sprawą polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – powiedział prezydent.

Jednym z kluczowych wydarzeń organizowanych w Rzeszowie będzie szczyt GovTech4Europe, który zgromadzi przedstawicieli administracji publicznej, biznesu oraz sektora innowacji z całej Europy. To spotkanie stanie się okazją do wymiany doświadczeń w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii w sektorze publicznym. Dzisiaj podpisany został list intencyjny w tej sprawie- pierwszy krok do organizacji szczytu.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Rafał Rosiński, podkreślił znaczenie wyboru Rzeszowa jako gospodarza tego wydarzenia. – Łączymy samorządy i miasta innowacyjne. Dlatego wybór Rzeszowa na organizację tego szczytu nie był przypadkowy. Rzeszów to miasto, w którym innowacyjność i wykorzystanie sztucznej inteligencji mają świetne zastosowanie. Mam nadzieję, że dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego spowoduje, że mieszkańcy wykorzystają dobro cyfryzacji i zapoczątkuje to owocną współpracę- podkreślił minister.

W ramach polskiej prezydencji w UE Rzeszów będzie gospodarzem jeszcze dwóch dużych wydarzeń. Jednym z nich jest UE Industry Days – najważniejsze wydarzenie przemysłowe w Europie. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele rządów, Komisji Europejskiej oraz liderzy europejskiego przemysłu. Dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki, Kamil Czyż, zapowiedział bogaty program obejmujący m.in. dyskusje na temat konkurencyjności polskiej gospodarki, gospodarki obiegu zamkniętego, digitalizacji i dekarbonizacji.

Kolejnym wydarzeniem jest Kongres Bezpieczeństwo Polski – 11-12 czerwca 2025. Stanie się on areną analizy współczesnych zagrożeń i strategii bezpieczeństwa. Udział w nim zapowiedzieli eksperci z Polski i UE, przedstawiciele sił zbrojnych, sektora IT i przemysłu.

Kultura wspiera prezydencję

Obok technologii i przemysłu, polska prezydencja w UE będzie również świętem kultury. Rzeszów przygotował bogaty program wydarzeń, które mają podkreślić polskie dziedzictwo kulturowe. Dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury, Marzena Styga-Durak, zapowiedziała wydarzenia skierowane do mieszkańców i turystów. – Dziedzictwo Polski jest ważnym elementem dziedzictwa narodowego Europy. 6 kwietnia na rzeszowskim Rynku zaplanowaliśmy Jarmark Wielkanocny z tradycyjnym kiermaszem rękodzieła. Sporo atrakcji czeka na mieszkańców również 9 maja, kiedy świętować będziemy Dzień Europy. Nie zabraknie atrakcji na rzeszowskim Rynku oraz urodzinowego tortu- zapowiedziała.

Ponadto, w ramach obchodów polskiej prezydencji, odbędzie się Święto Paniagi oraz Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, czyli wielki koncert z udziałem polskich i zagranicznych artystów.