Rzeszowska „Drabina do nieba” oficjalnie odsłonięta

– Dzięki cudownej postawie wielu rzeszowian, zaangażowaniu firm wypełniamy swego rodzaju testament twórczy wybitnego, światowej sławy artysty, rzeszowianina – prof. Józefa Szajny – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby „Drabina do nieba”

20 metrowa rzeźba została wykonana według projektu profesora Józefa Szajny, zmarłego w 2008 roku twórcy pochodzącego z Rzeszowa. Monument został wybudowany na wzniesieniu, na pasie zieleni ul. Krakowskiej. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się w środę i było jednym z elementów trwającego obecnie w Rzeszowie festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęconego trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

– To miejsce – na ul. Krakowskiej wskazał dla rzeźby sam artysta. Miejsce jest szczególne. Mijamy je często w pośpiechu, w pędzie. Dzięki tej instalacji mamy okazję przypomnieć sobie o tym, co jest ważne. „Drabina do nieba” rodzi wiele pytań i cieszę się, że mieszkańcy, także ci młodzi je zadają. Słyszymy pytania dotyczące tego, co symbolizuje ta rzeźba, dlaczego powstała, co oznacza. To już oznacza, że efekt został uzyskany – dzieło składnia do refleksji, do pytań, do zastanowienia się – mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent Konrad Fijołek.

Prezydent Rzeszowa podkreślał, że w powstanie instalacji zaangażowało się wiele środowisk naszego miasta. – Począwszy od przyjaciół artysty i jego rodziny, przez młodzież, która czynnie uczestniczyła w tym projekcie i miejskich urzędników aż po rzeszowskich przedsiębiorców. Warte podkreślenia jest, że to dzieło sztuki nie powstało z pieniędzy z budżetu miasta, ale z funduszy naszych wspaniałych rzeszowskich firm, które zaangażowały się w ten projekt. Za to gorąco dziękuję – powiedział Konrad Fijołek, który dodał, że odsłonięcie instalacji zbiegło się z innym ważnym wydarzeniem. – Dziś, dosłownie za kilka godzin, wyruszamy do Warszawy, gdzie będziemy prezentowali nasz wniosek dotyczący tego, aby w 2029 roku Rzeszów mógł być Europejską Stolicą Kultury.

– Jestem wzruszony tym momentem. Osobiście uważam, że czuję się spełniony wobec stryja i cieszę się, że do tej „Drabiny do nieba” doszło. W imieniu swoim i syna profesora – Łukasza chcę podziękować fundatorom, dzięki zaangażowaniu których ta instalacja powstała – powiedział Adam Szajna, bratanek prof. Józefa Szajny.

– „Drabina do nieba”, jak mówił sam profesor, jest symbolem drogi do nieba nas wszystkich. Dla mnie ta instalacja artystyczna ma dodatkowe znaczenie – jest symbolem pięknej współpracy i zaangażowania firm, ich pracowników, którym serdecznie dziękuję. Dziękuję także nauczycielom i młodym artystkom z Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, które także tworzyły to dzieło – mówiła Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Sponsorami rzeźby są:

Elektromontaż Rzeszów S.A.,

Inżynieria Rzeszów S.A.,

Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o.,

Pan Dawid Pacyna, właściciel Park Hotel Rzeszów,

BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane,

Specjał

Pani Halina Bajor, właścicielka firmy RESHAL,

Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie,

ALUTEAM-ALUMECO

Zdjęcie z uroczystego odsłonięcia rzeźby Drabina do nieba. Fot Grzegorz Bukała UMRz