Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców

“Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców” to popularnonaukowy format wszech – edukacyjny, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich, małych i dużych Odkrywców, który w latach 2010-2018 (od 1. do 8. edycji) zlokalizowany był w centrum miasta, w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Od roku 2018 ze względu na stale rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę organizatorów (od 9. edycji imprezy) z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, odbywa się na terenach Politechniki.

Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja?

Co w temacie 5G jest prawdą a co zwykłym fake newsem?

Dlaczego TIE- fightery słychać w kosmicznej próżni?

Ile waży średniowieczny miecz?

Czy obrót jest wszędzie?   

Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedzi odwiedzając tegoroczną 13. edycję imprezy „MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki”, która zaplanowana jest na sobotę, 3 czerwca 2023 r., od godz. 11.00 do 18.30 w Rzeszowie.

Miasteczko Piknikowe – od. godz. 11.00 do 17.00 –  zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku (V) Politechniki Rzeszowskiej. Wykłady i część pokazów prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wstęp wolny, wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.

Czekają na Was 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. A w nich moc naukowych atrakcji:

  • interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii,
  • teatr wysokich napięć,
  • symulator lotu i skoków spadochronowych,
  • pokaz transformatorów Tesli,
  • widowiskowe pojedynki wojów, zbrojnych czasów krucjat rycerstwa epoki Grunwaldu

To wszystko w towarzystwie Gości z odległej Galaktyki 🙂

Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentować będą dorobek naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.

 Ponad 70 stanowisk i 360 osób, które specjalnie na to coroczne święto nauki przygotowują dla Was interaktywne prezentacje, eksperymenty, laboratoria mobilne i wystawy.

Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny planowanego Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej… Nie zabraknie niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki…

Panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką – stoiska i laboratoria mobilne – przygotowali:  Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Będzie można rozprawić się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi mobilnych sieci komunikacyjnych i PEM. Dla uczestników Pikniku, w wielkim mobilnym laboratorium, przygotowano „sekcję zwłok”, która wyjaśni mechanizm działania anteny telekomunikacyjnej, a także wskaże czego w niej nie ma (idealny przykład tego, jak działa dezinformacja). Mimo przerażającej nazwy nie można tego przegapić. Będzie można też obejrzeć oraz dotknąć „duchomierzy”.

Moc Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, techniki, kultury i sztuki. Zapraszamy do Pasażu Kultury i Sztuki na interaktywne warsztaty z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Natomiast na spotkanie z bohaterami filmów animowanych zaprosi Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Tutaj rodzice czy dziadkowie mogą pokazać swoim dzieciom i wnukom ulubionych bohaterów sprzed lat. Młodsi świetnie się zabawią, a dorośli dzięki zgromadzonym eksponatom z sentymentem wrócą wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Japonia w Rzeszowie? A czemu nie? Spotkanie z Japonią umożliwi Fundacja Koi Koi. Inspiracją do utworzenia Fundacji stała się pasja oraz wieloletnia współpraca jej twórców z Japończykami. I tą pasją pragną podzielić się z Wami, ponieważ Fundacja Koi Koi to oddolna inicjatywa – od miłośników dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

 W Skwerze Historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu będziecie mogli przenieść się w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Tutaj również zobaczyć będzie można stroje, wyposażenie i broń z epoki. Dla ciekawych, gratką będzie możliwość przymierzenia hełmu czy dotknięcia zbroi, a także dość szeroki przegląd uzbrojenia używanego na przełomie XIV i XV wieku. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów. Członkowie grupy chętnie też odpowiedzą na pytania odwiedzających, ku których uciesze planowanych jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.

Trebusz – drewniana demonstracja historycznej maszyny miotającej zajmującej powierzchnię ponad 30 m kw. z w pełni funkcjonującym ramieniem, umożliwiającym miotanie pocisków  (balony wypełnione wodą) na odległość 40 metrów. W trakcie użytkowania omawiana jest idea, jak podstawowa fizyka i mechanika potrafią rozpędzić obiekt posiadający masę. To z kolei jeden z wielu eksponatów Studenckiego Koła Fizyki „Bozon” krakowskiego AGH.

W salach wykładowych budynku (V) Politechniki Rzeszowskiej przygotowano także szereg atrakcji:

– godz. 13.00, 15.00 w Auli V2 – Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit

– godz. 11.00 – 17.00 w sali wykładowej V7 cyklicznie – Pokazy wysokich napięć KN MEGAVOLT & Teslacoil

– godz. 11.30, 13.00, 15.00, 16.30 w sali V6 – Warsztaty Fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka – Molekularium.

– godz. 14.00, 16.00 w sali V5 – Kopernik nieznany! Kopernik nieoczywisty! – prezentacja Mariusza Meusa – przewodniczącego Geodezyjnej Akcji Edukacyjnej – Honorowy Południk Krakowski

– godz. 15.00 – prezentacja Polskiej Fundacji Lotniczej

– Holl budynku V – Wystawa i warsztaty – Experymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! – Stowarzyszenie Ars Scientia

– godz. 17.00 w Auli V1 –  Finałowy pokaz popularno-naukowy „Powtórka ze światła” – Paweł Pasterz & Małgosia Wilczak oraz Podsumowanie I. etapu projektu ” Experymentarium 3Z – warsztatowa edukacja naukowo – techniczna”, serii bezpłatnych zajęć dla uczniów z rzeszowskich i podkarpackich szkół – aula V1.

 MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla małych i dużych odkrywców. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko – uczeń – nauczyciel – rodzic. Bez względu na wiek.

Moc eksperymentów z chemii i fizyki

Moc techniki, technologii i robotyki

Moc wysokich napięć

Moc historii, kultury i sztuki

A przy tym moc dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.

I niech MOC będzie z Wami!

Organizator: firma POLIMEDIA, Główny Partner Merytoryczny: Politechnika Rzeszowska, Partner Organizacyjny: Stowarzyszenie Ars Scientia

Patronat Honorowy:  Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Partnerzy / Sponsorzy: PGE Obrót SA, Rzeszów-Stolica Innowacji, Podkarpackie-Przestrzeń Otwarta, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, PGNiG – Grupa Orlen

Multifarb, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Podkarpackie Centrum Innowacji SP. z o.o., Rzeszowska Agencji Rozwoju Regionalnego SA, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Polregio SA, Centrum Medyczne Medyk

Patronat medialny: TVP Rzeszów SA, Radio Centrum, Radio Via, Gazeta Nowiny, Nowiny24.pl, Radiolatorium

Więcej na https://www.facebook.com/dzienodkrywcow , www.mocodkrywcow.pl