Rzeszowski Tydzień bez Plastiku

Czy można żyć bez plastiku lub ograniczyć jego ilość? Oczywiście, że tak! Podczas kampanii ekologicznej „Tipy na plastiki” rzeszowscy uczniowie dowiedzą się, jak wprowadzić ekologiczne nawyki do swojego życia i być zero waste. Wydarzenie potrwa od 25 marca do 31marca.

Czas START

„Najważniejszym i nadrzędnym celem kampanii jest uświadomienie jak dużo plastiku nas otacza na co dzień. Butelki, pojemniki na żywność, reklamówki, opakowania na kosmetyki. Świat zachłysnął się tym materiałem, który jest tani w produkcji, wytrzymały i odporny na uszkodzenia. W 2018 roku wyprodukowaliśmy aż 360 milionów ton plastiku” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Już najwyższy czas ograniczyć jego ilość” – dodaje. Kampania „Tipy na plastiki” to garść praktycznej wiedzy pokazującej jak łatwo wprowadzić w życie zasady, które pomogą środowisku naturalnemu i nam samym.

Edukacja ekologiczna poza schematem

Warsztaty z szycia ekologicznych toreb w Zespole Szkół Gospodarczych, zajęcia ekologiczne z tworzenia kosmetyków naturalnych w Zespole Szkół nr 3, filmiki i porady Dominiki Łabędzkiej (@rejestruje), challenge dla szkół i uczniów, gra bingo to tylko niewielka zapowiedź działań, z których będą mogli skorzystać rzeszowscy uczniowie. „Fundacja Odzyskaj Środowisko stawia na praktyczne rozwiązania, dlatego w każdym dniu będziemy prezentować konkretne rozwiązania, które można wcielić w życie, by zredukować ilość plastiku.  Opowiemy o tym, jak być zero waste na zakupach, w szkole i w domu” – podkreśla Kinga Rodkiewicz.

Tydzień bez Plastiku to kampania edukacyjna organizowana wspólnie przez Miasto Gminę Rzeszów, Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO we współpracy z Dominiką Łabędzką – influencerką
w duchu zero waste. Szczegóły kampanii znajdują się na stronie Szkolne Centrum Recyklingu.