Wnioski o 500+ w języku ukraińskim od soboty. „Weekend dla Ukrainy” w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty za pośrednictwem PUE ZUS.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy którzy mają pod opieką dziecko, uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. Będą oni mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Aby złożyć elektroniczny wniosek w placówce ZUS wnioskujący powinien mieć ze sobą:

– paszport – swój i dziecka – lub inny dokument tożsamości, na podstawie których przekroczono granicę (jeśli go mają)

– zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – swój i dziecka

– numer swojego rachunku bankowego w Polsce

– swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail

– orzeczenie polskiego sądu, jeśli jesteś opiekunem tymczasowym

– dokument potwierdzający, że sprawujesz pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli masz taką sytuację

– dokument potwierdzający legalność Twojego pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce, jeśli przybyłeś do Polski przed 24 lutego 2022 r.

W naszych placówkach od poniedziałku będziemy służyć wsparciem dla osób chcących złożyć wniosek, ponadto w najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę w różnych miejscach na Podkarpaciu placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy. Pracownicy Zakładu pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie – dodaje rzecznik.

Wykaz otwartych w weekend placówek ZUS w województwie podkarpackim:

sobota 26-03-2022 r. godz. 9-15
BRZOZÓW – ul. Witosa 11MIELEC – ul. Sikorskiego 4
DĘBICA – ul. Piłsudskiego 15PRZEMYŚL – ul. Brodzińskiego 6
JASŁO – ul. Rynek 18 BRZESZÓW – al. Piłsudskiego 12
KROSNO – ul. Bieszczadzka 5SANOK – ul. Konarskiego 20
LEŻAJSK – ul. Mickiewicza 24STALOWA WOLA – ul. Popiełuszki 8
niedziela 27-03-2022 r. godz. 9-15
BRZOZÓW – ul. Witosa 11KROSNO – ul. Bieszczadzka 5
DĘBICA – ul. Piłsudskiego 15RZESZÓW – al. Piłsudskiego 12
JASŁO – ul. Rynek 18 BSANOK – ul. Konarskiego 20W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych
i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

Więcej informacji o wsparciu finansowym dla obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko uzyskać można w placówkach ZUSu oraz na stronie internetowej Zakładu.