„Środa z Profilaktyką” z Narodowym Funduszem Zdrowia

W ramach cotygodniowej akcji NFZ „Środa z Profilaktyką”, 4 października podkreślamy ważność regularnych badań piersi. Uświadamiamy kobiety o konieczności systematycznych kontroli i profilaktyce raka piersi.

Tylko 37 proc. populacji kobiet w wieku od 50. do 69. roku życia, objętej programem profilaktyki raka piersi, skorzystało w 2022 roku z bezpłatnych badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od 1 listopada 2023 r. zostanie poszerzona grupa kobiet (45–74 lata), które powinny skorzystać z badań w ramach programu.

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Jakie są przyczyny raka piersi oraz jakie zmiany na skórze powinny zaniepokoić? Czy nadwaga i otyłość przyczyniają się do powstawania raka piersi?

Wspieramy się wiedzą eksperta, dr. n. med. Romana Dubiańskiego, onkologa klinicznego z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

– Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie rozpoznaje się w Polsce raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet. To bardzo dużo – mówi dr n. med. Roman Dubiański w rozmowie na kanale YouTube AkademiaNFZ Profilaktyka raka piersi. Te badania rób regularnie. Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych oraz samobadanie piersi.

Zachęcamy do obejrzenia filmu i dystrybucji materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Instrukcja samobadania piersi dostępna jest w naszej ulotce. Więcej informacji zamieściliśmy na stronie https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/

Materiały edukacyjne „Środa z Profilaktyką” udostępniamy bezpłatnie na:

Załączamy wersję audio wypowiedzi eksperta.

W każdy poniedziałek publikujemy post na Twitterze NFZ oraz na Facebooku Akademia NFZ zapowiadający temat kolejnej „Środy z Profilaktyką”.

grafika promująca ” Środę z Profilaktyką”

Załączniki: