Asystent dla osób z niepełnosprawnościami z Rzeszowa. W czym może pomóc?

Rusza kolejna edycja programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Taki asystent może pomóc potrzebującej osobie w poradzeniu sobie z trudnościami dnia codziennego. Pomoże zarówno dorosłym, jak i dzieciom oraz ich rodzicom. Asystenta osobistego przydziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dla kogo przeznaczone są jego usługi? Jak się o nie ubiegać?

– Rola asystenta polega na towarzyszeniu osobie z niepełnosprawnością w codziennych czynnościach: robieniu zakupów, spacerach, przygotowywaniu posiłków i nie tylko. Oprócz tego asystent ma pomagać w tym, aby jego podopieczny mógł uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym. Chodzi o pomoc w wyjściu do kina, teatru czy na przykład na koncert – tłumaczy Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Dodaje, że asystent osobisty dla dorosłego pracuje przez siedem dni w tygodniu, od godz. 6 do 22. Jest jeszcze asystent dla dziecka z niepełnosprawnością, a jego rola jest nieco inna. W założeniu ma towarzyszyć dziecku i jego rodzicowi, pomagać w usamodzielnieniu i włączać do życia społecznego.

Asystent dla osób z niepełnosprawnością. Jak się ubiegać?

Tegoroczną edycję programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” wykonuje firma Optima Care z Bydgoszczy. O przyznanie asystenta starać może się każda osoba z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym, a także opiekun dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności do 16 roku życia. Usługi asystenta są bezpłatne dla mieszkańców Rzeszowa.

Osoby zainteresowane programem powinny wypełnić oraz złożyć wymagane dokumenty, które można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie: https://bit.ly/3trRPnm