Startuje sezon na hulajnogi

Zwiększyła się liczba hulajnóg elektrycznych dostarczanych przez firmę Bolt, dziś ruszyła też wypożyczalnia firmy Lime. Pogoda dopisuje, więc sezon na hulajnogi w Rzeszowie można uznać za rozpoczęty.

Rzeszów zaczynał od jednego dostawcy hulajnóg elektrycznych. Dzisiaj firm chętnych do rozlokowywania swoich pojazdów na rzeszowskich ulicach jest kilka. Dziś oficjalnie startuje wypożyczalnia hulajnóg Lime, a kilka dni temu firma Bolt znacznie zwiększyła liczbę dostępnych do wypożyczenia „elektryków”. Lime wraca po zimowej przerwie, która trwała od przełomu października i listopada. Bolt z kolei nie przerywał działania na całą zimę, a jedynie na te okresy, w których pogoda uniemożliwiała sprawne działanie hulajnóg.

Dwie kolejne firmy również chcą wprowadzić swoje hulajnogi i skutery do Rzeszowa. Takie zainteresowanie sprawia, że miasto nie musi już dopłacać do wypożyczalni hulajnóg.

– Nie ma w tej chwili takiej potrzeby. Wcześniej robiliśmy to, żeby rozpropagować ideę elektromobilności, pokazać, że alternatywny transport jest w naszym mieście mile widziany. I udało nam się to osiągnąć  – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Na wprowadzaniu zeroemisyjnego transportu bardzo zależało i nadal zależy prezydentowi Konradowi Fijołkowi. Tym bardziej, że do 2030 roku Rzeszów ma być neutralny klimatycznie.

– Hulajnoga elektryczna to wschodząca gwiazda. Taki zresztą był nasz zamysł, aby zaszczepić upodobanie do elektromobilności wśród mieszkańców. I to zadziałało, widać wzrostowy trend, bo hulajnóg jest coraz więcej: zarówno od firm, jak i prywatnych, które kupują sobie rzeszowianie – zauważa Daniel Kunysz, radny Rozwoju Rzeszowa, działacz społeczny.

Tylko firma Lime planuje na ten sezon rozstawienie w Rzeszowie 250 – 350 hulajnóg. Bolt również będzie miał ich docelowo kilkaset. Możliwe, że na tym nie koniec.