Święto biegowe w najbliższy weekend w Rzeszowie

Półtora tysiąca zawodników wystartuje w najbliższy weekend w zawodach biegowych w Rzeszowie. Będą to 7. Bieg na Piątkę o Puchar Pratt&Whitney, 10. Maraton Rzeszowski i 8. Sztafeta Maratońska. W sobotę odbędą się także biegi dla dzieci i młodzieży.

Biegowy weekend rozpocznie się właśnie od sobotnich biegów dla najmłodszych. Udział w zawodach jest bezpłatny, wymaga jedynie wcześniejszego zgłoszenia w biurze zawodów. Rejestracji będzie można dokonać 30 września w godz. 16-18 w hali na Podpromiu, lub w rzeszowskim ratuszu w sobotę od godz. 8.

– Czekamy na zawodników we wszystkich grupach wiekowych, urodzonych po 2004 roku. Pierwszy bieg wystartuje o godz. 9:20, ostatni o godz. 10:50. Zawodnicy będą rywalizować na trasie biegnącej od Rynku przez ulice Kościuszki i 3 Maja. Przygotowaliśmy mnóstwo nagród, będziemy je przyznawać w kategoriach dziewcząt  i chłopców – mówi Mirosław Wierzbicki ze stowarzyszenia Rzeszów Biega, które organizuje zawody.

Także z Rynku, ale w samo południe wystartuje sobotni 7. Bieg na Piątkę o Puchar Pratt&Whitney. Jego uczestnicy pokonają pięciokilometrową trasę prowadzącą ulicami Kościuszki, Sokoła, Sobieskiego, Piłsudskiego, Grunwaldzką, Moniuszki, Zygmuntowską, 3 Maja, Lubomirskich, Podpromie, Szopena i Słowackiego. W tych miejscach wystąpią utrudnienia w ruchu, które mogą potrwać do godz. 13.

Niedziela to 10. Maraton Rzeszowski i 8. Sztafeta Maratońska. Ich uczestnicy wystartują jednocześnie o godzinie 9:30 spod ratusza. Do pokonania będą mieli trasę o długości 42.195 m, składającą się z dwóch jednakowych pętli. Limit czasu dla zawodników to 6 godzin.

– Na listach startowych mamy już rekordowe 60 sztafet oraz ponad 350 zawodników, którzy na królewskim dystansie będą rywalizować indywidualnie. Lista startowa z pewnością jeszcze się wydłuży, ponieważ mamy jeszcze wolne pakiety startowe, które na bieżąco są rezerwowane przez kolejnych uczestników. Przygotowaliśmy mnóstwo wartościowych nagród o wartości ponad 35 tysięcy złotych  – mówi Piotr Kowal z Rzeszów Biega.

W związku z maratonem utrudnienia w ruchu wystąpią m.in. na ul. Sokoła, Sobieskiego, Piłsudskiego, Cieplińskiego, Dąbrowskiego, Powstańców Warszawy, Hetmańskiej i Sobieskiego.

– Większość z tych jezdni będzie przejezdna, ograniczenia będą polegały jedynie na wyłączeniu jednego pasa ruchu, który zostanie zajęty na potrzeby zawodników – uzupełnia Mirosław Wierzbicki.

Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa nie ma wątpliwości, że w weekend czeka nas prawdziwe święto sportu i zdrowego stylu życia. – Zawody biegowe organizowane w Rzeszowie od lat mają znakomitą renomę w całej Polsce. Cieszę się, że bierze w nich udział coraz więcej osób, że mieszkańcy są aktywni i chętnie spędzają czas biegając. Jako miasto zawsze aktywnie uczestniczymy w organizacji takich imprez, bo to znakomita promocja zdrowego tryby życia a także miasta – mówi Marcin Stopa.

Podobnego zdania jest Renata Grabska, utytułowana biegaczka z Rzeszowa, która podczas dzisiejszej konferencji zachęcała do aktywności fizycznej. – Regularny ruch ma znakomity wpływ na zdrowie i kondycję. Ja od lat trenuję i biorę udział w zawodach różnej rangi. Ostatnio reprezentując CWKS Resovię oraz miasto Rzeszów wywalczyłam m.in. dwa złote medale podczas 32. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. W zawodach rozgrywanych w Toruniu wygrałam na dystansach 1500 m i 5000 m. Z kolei podczas 13. Festiwalu Biegowego w Piwnicznej złoto udało mi się zdobyć w biegu na 10 kilometrów – mówi Renata Grabska.

Szczegółowe informacje na temat weekendowych biegów można znaleźć na stronie internetowej www.runrzeszow.pl.

Zdjęcie ilustrujące opisaną sytuację | fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Zdjęcie ilustrujące opisaną sytuację | fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Zdjęcie ilustrujące opisaną sytuację | fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa