TAK! Dla Polski silniejszy na Podkarpaciu. Będzie się troszczyć o mieszkańców

Samorządowcy z całego kraju przyjechali w czwartek do Rzeszowa, aby rozmawiać o dalszym rozwoju Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Podczas spotkania powołano lokalne, podkarpackie struktury organizacji.

Jak przekonują uczestnicy dzisiejszego spotkania w Rzeszowie, reprezentowany przez nich ruch jest coraz bardziej rozpoznawalny w Polsce, a co za tym idzie, jego struktury stają się coraz silniejsze i obejmują coraz większy obszar.

– Dzięki naszej pracy, na przykład inicjatywie związanej z „Lex Czarnek”, czy walce o niższe ceny energii elektrycznej dla samorządów, jesteśmy coraz lepiej kojarzeni przez Polaków. I bardzo się cieszę, że struktury ruchu zostały właśnie zawiązane na Podkarpaciu, bo musimy walczyć o sprawiedliwe traktowanie i uczciwy podział pieniędzy dla samorządów, które obecnie są dzielone przez Prawo i Sprawiedliwość uznaniowo. Nasz ruch podejmuje inicjatywy w trosce o mieszkańców i walczy o to, aby skończyć z tą uznaniowością. Będziemy patrzeć rządzącym na ręce i bronić naszych mieszkańców, aby w naszych miastach żyło się dobrze – zapowiada Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca. 

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes zarządu stowarzyszenia „Samorządy dla Polski” podaje Rzeszów jako przykład miasta, w którym w sposób wzorcowy włącza się mieszkańców do zarządzania samorządem.

– Dlatego każda nasza wizyta tutaj jest wspaniałą lekcją obywatelską. Rzeszów stał się także symbolem jedności opozycji demokratycznej, we wspaniałym stylu popierany przez nas kandydat wygrał tutaj wybory na prezydenta miasta. Mam nadzieje, że teraz ten silny i jednoznaczny sygnał z Rzeszowa dotrze do liderów wszystkich ugrupowań demokratycznych. Apelujemy, aby odłożyć na bok niewielkie różnice, opowiedzieć się za demokracją, wolnymi sadami i mediami oraz Polską w Unii Europejskiej – mówi Jacek Karnowski.

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku zwraca uwagę na trudną sytuację samorządów, które jego zdaniem nie są traktowane przez rząd Zjednoczonej Prawicy po partnersku.

– Nasz ruch to samorządy skupione wokół praworządności i demokracji, środowisko bardzo pluralistyczne. Największą grupę wśród nas stanowią osoby bezpartyjne, jest także sporo przedstawicieli partii demokratycznych. Wszyscy mówimy jednym głosem i nawołujemy do zjednoczenia opozycji. Samorządy mają obecnie bardzo trudną sytuację. Białystok w tym roku tylko wpływy z PIT będzie miał niższe o 11 milionów złotych w stosunku do roku poprzedniego. Samorządy to największy sukces naszej transformacji po 1989 roku. Jeżeli polityka rządu się nie zmieni, niestety przestaną istnieć – obawia się prezydent Białegostoku.

Ruch apeluje także o szybkie odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, ale z poszanowaniem praworządności. Jak wylicza Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, tylko za łamanie praworządności Polsce naliczono już 2 mld zł kar. – Naszego kraju nie stać na finansowanie gierek, jakie z Komisją Europejska prowadzi rząd PiS. W walce o konstytucję i praworządność nie cofniemy się ani o krok i za żadne pieniądze. Tracimy już prawie 3 lata, a inwestycje, które mają być finansowane w ramach 158 mld zł KPO powinny być już realizowane. Niestety pieniędzy wciąż nie dostaliśmy i cierpią na tym wszyscy Polacy – mówi Elżbieta Anna Polak.

Na czele podkarpackich struktur Ruchu stanął Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. W zarządzie będą działać także Jacek Wiśniewski – prezydent Mielca, Piotr Przytocki – prezydent Krosna, Waldemar Paluch – burmistrz Jarosławia i Adam Snarski – burmistrz Leska.

– To trzon, wokół którego skupieni są radni, społecznicy z całego regionu. Będziemy się wspólnie spotykać i pracować na rzecz samorządów – mówi Konrad Fijołek. 

Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” zostało powołane 31 sierpnia 2020 r. w Gdańsku, w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jego główne idee to: harmonijny rozwój, propagowanie idei samorządności, współpraca środowisk samorządowych, urzeczywistnienie zapisów konstytucji oraz wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego.

Spotkanie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa