W Rzeszowie powstaną kolejne zielone tereny rekreacyjne

W nowych rzeszowskich ogrodach kieszonkowych, które uatrakcyjnią m.in. osiedla Nowe Miasto, Biała i Baranówka, oprócz mnóstwa zieleni, znajdą się także siłownie plenerowe i urządzenia zabawowe dla dzieci. Przetarg na wybór wykonawcy nowych parków został już ogłoszony.

W ciągu ostatnich niespełna trzech lat w Rzeszowie przybyło 12 parków kieszonkowych. Tworzone były w różnych punktach miasta, m.in. na osiedlu Pobitno, Króla Augusta, Przybyszówka, Baranówka. – Zależy mi na tym, aby rzeszowianie mieli jak najłatwiejszy dostęp do takich terenów. Dlatego też w tym roku kontynuujemy tworzenie zielonych przestrzeni dla mieszkańców. Powstanie ich w sumie aż siedem – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pierwsza z nich to Arkadia na os. Drabinianka, która powstanie w sąsiedztwie oddanych do użytku w 2022 roku szkoły i przedszkola. Przetarg na realizację tej inwestycji został już ogłoszony. Podobnie jest z parkami, które powstaną w tym roku m.in. na osiedlach Nowe Miasto, Biała i Baranówka. Ogłoszony kilka dni temu przetarg na ich realizację jest w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrana firma w pierwszej kolejności opracuje dokumentację a następnie park wybuduje.

Nowy ogród kieszonkowy na os. Nowe Miasto będzie miał ponad 30 arów powierzchni. Zajmie działki znajdujące się m.in. w sąsiedztwie ogrodzonego miejskiego placu zabaw i centrum Millenium Hall. Zgodnie z założeniami przygotowanymi przez Zarząd Zieleni Miejskiej park będzie podzielony na dwie strefy. Pierwsza z nich to strefa zieleni niskiej – znajdzie się tu miejsce także dla ogrodu deszczowego i łąki kwietnej, druga to przestrzeń z ławkami, hamakami, leżakami, stołami do szachów, domkami wiklinowymi, kostkami wiedzy oraz dużym urządzeniem zabawowym dla dzieci. Zaplanowane jest także ustawienie stojaków rowerowych. W tym parku posadzonych zostanie ponad 5 tys. roślin, w tym ponad 50 drzew.

Ogród kieszonkowy na osiedlu Biała powstanie przy ul. Karola Wojtyły. Będzie podzielony na strefy: z urządzeniami zabawowymi (m.in. wieża ze zjazdem linowym), wypoczynkowo-edukacyjną (m.in. kostki wiedzy, domki dla owadów) i sportową, z boiskiem do gry w piłkę nożną, bramkami i piłkochwytami). Zamontowane zostanie oświetlenie solarne, powstanie też łąka kwietna.

Dwa pozostałe parki objęte tym przetargiem powstaną na os. Baranówka oraz Pobitno. Otwarcie ofert firm nastąpi 20 marca.

projekt parku kieszonkowego ul. Rejtana i Kopisto na osiedlu Nowe Miasto

projekt parku kieszonkowego przy ul. Kard. Karola Wojtyły na osiedlu Biała

projekt urządzeń do zabaw i rekreacji

projekt elementów wypoczynkowych i edukacyjnych