Więcej maluchów w Rzeszowie skorzysta ze żłobków

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, w Rzeszowie stworzono 60 dodatkowych miejsc w miejskich żłobkach. Na os. Budziwój powstała też nowa filia żłobka „Calineczka”, która przyjmie 25 dzieci. To inwestycja sfinansowana zarówno ze środków własnych miasta jak i dzięki wsparciu UNICEF.

– Rzeszów, jako jedno z dwóch miast w całej Polsce, może cieszyć się z dodatniego przyrostu naturalnego. To bardzo cieszy ale również staje się motywacją  do ciągłego rozwijania infrastruktury żłobkowej, przedszkolnej i szkolnej, tak, żeby nasze dzieci mogły przebywać i uczyć się w coraz lepszych warunkach – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

W poniedziałek zwiększyła się liczba miejsc w rzeszowskich żłobkach. Od teraz placówki są w stanie zaopiekować się 60 dziećmi więcej niż dotychczas. To pozwoliło na przyjęcie maluchów, które czekały na listach rezerwowych. Dodatkowo, tego samego dnia na os. Budziwój została otwarta filia „Calineczki”, czyli Żłobka nr 7.

Nowa placówka przy ul. Herbowej 3 jest w stanie pomieścić 25 maluchów. Na funkcjonowanie filii miasto przeznaczyło 73 tys. złotych. Znajdują się w niej m.in. bawialnia, sypialnia, łazienka, szatnia, kuchnia. Bardzo dużym wsparciem w stworzeniu tego miejsca okazała się pomoc od UNICEF: organizacja przekazała 250 tys. zł na kupno mebli, potrzebnego sprzętu czy zabawek.

Zwiększenie liczby miejsc w pozostałych żłobkach to również efekt współpracy miasta i Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. UNICEF przekazał na ten cel 226 tys. zł.

Ponadto, aby wesprzeć rodziców dzieci uczęszczających do żłobków niepublicznych, prezydent Konrad Fijołek wprowadził „Rzeszowski Bon Żłobkowy”. To świadczenie, które ma na celu częściowe pokrycie opłaty za pobyt dziecka w prywatnych żłobkach. Adresowane jest do mieszkańców Rzeszowa i przysługuje niezależnie od dochodu. Jego wysokość to 300 zł miesięcznie.

Nowa filia żłobka “Calineczka” na osiedlu Budziwój,fot. Adam Lampart, Urząd Miasta Rzeszowa