Ogród deszczowy w Rzeszowie

Na terenach rekreacyjnych nad Wisłokiem w Rzeszowie, w pobliżu Lisiej Góry, powstanie ogród deszczowy. Oprócz pięknego efektu wizualnego wspomoże szybszą likwidację miejsc w sąsiedztwie pieszych i rowerowych ścieżek, w których po ulewnych deszczach zbiera się woda.

Ogród deszczowy to przede wszystkim rośliny dobrze funkcjonujące na terenach podmokłych oraz podłoże o bardzo dobrej przepuszczalności. W przypadku ogrodu deszczowego, który został zaprojektowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w pobliżu terenów rekreacyjnych znajdujących się przy rzeszowskiej Lisiej Górze, wykorzystane będą rośliny odporne na zalewnie podczas ulewnych deszczy, jak i długie okresy suszy. Będą to drzewa takie jak np. Olsza czarna ,Lanciniata’, krzewy – Wierzba purpurowa ,Nana’ a także byliny: Liliowiec ogrodowy ‘Stella d’oro’, Rozchodnik okazały ‘Matrona’, Rudbekia błyskotliwa ‘Goldstrum’, Języczka Przewalskiego, Rozplenica japońska ‘Hameln’, Kosaciec syberyjski, Knieć błotna, Mozga trzcinowata ‘Picta’, Krwawnica pospolita ‘Robert’ i Skrzyp zimowy ‘Robustum’.

W sumie posadzonych zostanie 1700 roślin.

Przestrzeń zostanie wzbogacona o ekologiczne elementy małej architektury. Pojawi się miejsce do wypoczynku w formie żywej altany z sadzonek wierzby, ławki. Ponadto ustawione zostaną imitujące zwierzęta figury z wikliny, a w bliskim otoczeniu istniejącej łąki kwietnej ustawione zostaną domki dla owadów.

Rozpoczęła się już procedura wyboru firmy, która zrealizuje to zadanie. Wykonawca powinien zostać wybrany w kwietniu. Będzie miał trzy miesiące, od daty podpisania umowy, na wykonanie ogrodu.

wizualizacja, Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie
wizualizacja, Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie
wizualizacja, Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie
Rzut graficzny budowy systemów zagospodarowania wody deszczowej na zieleni miejskiej, Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie