Więcej rekreacji na Staromieściu

To będzie jedna z najatrakcyjniejszych stref wypoczynku i rekreacji na terenie Rzeszowa. Powstanie w rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej.

Inwestycja zaplanowana została na powierzchni blisko 25 arów, w centrum osiedla Staromieście, w sąsiedztwie siedziby Rzeszowskiego Domu Kultury. Teren rekreacyjny będzie podzielony na strefy o różnych funkcjach. To m.in.: plac zabaw, strefa rekreacji, łąka kwietna, rabata ziołowa, strefa relaksu.

Plac zabaw powstanie w centralnej części terenu. Będzie wyposażony w różnego rodzaju urządzenia zabawowe i żagle zacieniające. Jego nawierzchnia zostanie wykonana ze zrębków drewnianych. Strefę relaksu zaprojektowano w zachodniej części. Tam ustawione zostaną parklety, w sąsiedztwie których znajdować się będzie wysoka zieleń. Na całym terenie inwestycji, a w szczególności w południowej jego części, powstaną rabaty, na których będą  rosły specjalnie wyselekcjonowane gatunki ziół. W sąsiedztwie rabat znajdą się ławki oraz leżaki.

We wschodniej części, w sąsiedztwie ulicy Staromiejskiej, posadzony zostanie szpaler krzewów, który będzie izolował przestrzeń rekreacyjną od ruchu drogowego. Tam także zaplanowana została edukacyjna łąka kwietna, wyposażona w domki dla owadów.

Alejki spacerowe będą wyłożone kostką a także okrągłymi płytami chodnikowymi. Teren rekreacyjno-wypoczynkowy na Staromieściu rozświetlą lampy solarne. Dokumentacja inwestycji została opracowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. Przetarg na wykonanie tego zadania zostanie ogłoszony w lutym. Realizacja – pięć miesięcy od daty podpisania umowy.

Od 2021 roku w Rzeszowie wybudowano siedem placów zabaw. Powstały m.in. przy Lisiej Górze, przy ul. Podchorążych, Zawiszy Czarnego, Myśliwskiej, Potokowej, Starzyńskiego. Łączy koszt tych zadań to blisko 1,9 mln zł.

Wizualizacja projektu inwestycji,fot.Zarząd Zieleni Miejskiej