Wygraj atrakcyjne nagrody podczas Dnia Unii Europejskiej w WSPiA

3 wycieczki do Brukseli, 5 wycieczek do Sejmu oraz cenne nagrody rzeczowe będzie można wygrać w konkursach, quizach, grach i zabawach podczas Dnia Unii Europejskiej w WSPiA. W trakcie imprezy pod hasłem „Młodzi w UE” odbędą się także zawody sportowe, konferencja i spotkanie z ciekawym człowiekiem. Dzień Unii Europejskiej organizowany przez Koło Naukowe Administracji odbędzie się w poniedziałek 8 maja 2023 r.

Dzień Unii Europejskiej ustanowiony został w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego, jako Plan Schumana. Dokument 9 maja 1950 zaprezentował Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji. Dzień Unii Europejskiej nazywany również Dniem Europy ustanowiony został podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r.

WSPiA przed pandemią przez wiele lat organizowała Dzień Unii Europejskiej. Za każdym razem w kampusie Uczelnie gromadzi ponad 500 osób. Głownie studentów WSPiA, uczniowie szkół średnich oraz mieszkańcy Rzeszowa.

W tym roku Dzień Unii Europejskiej pod hasłem „Młodzi w UE” odbędzie się w poniedziałek 8 maja 2023 r. Imprezie patronuje Rektor WSPiA – prof. Jerzy Posłuszny oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 14:00. W tym czasie na uczestników Dnia Unii Europejskiej czekać będzie wiele atrakcji i konkursów. Całość rozpocznie „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Gośćmi studentów WSPiA będą Mariusz Wadas, prezes Devcodi sp. z o.o. oraz Piotr Dobrowolski, prezes Confessor Capital sp. z o.o. Młodzi przedsiębiorcy opowiedzą, dlaczego warto korzystać ze środków UE oraz co oni i ich biznesy zyskały dzięki środkom z UE.

Podczas Dnia Unii Europejskiej w WSPiA zorganizowane zostaną quizy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Do zdobycia będą 3 wycieczki do Brukseli ufundowane przez Elżbietę Łukacijewską, posła do Parlamentu Europejskiego. Wśród nagród będzie także 5 wycieczek do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej od Krystyny Skowrońskiej, posła na Sejm RP. Cenne nagrody rzeczowe ufundował także Rektor WSPiA – prof. Jerzy Posłuszny oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz. 

Podczas modułu z grami i quizami będzie można sprawdzić swoją wiedzę w europejskim Kole Fortuny, zagrać w grę Gwiezdny Express, zmierzyć się z pytaniami w quizie KAHOOT oraz zagrać w Trambambulę. Ciekawie zapowiada się także konkurs kulinarny, podczas którego studenci będą przygotowywać wybrane przez siebie przysmaki z różnych zakątków UE.

Na koniec Dnia Unii Europejskiej w WSPiA zaplanowano konferencję naukową „Młodzi w UE”, podczas której studenci zaprezentują swoje poglądy dotyczące teraźniejszości i przyszłości Unii oraz ich obaw i szans we wspólnocie. Konferencja ma zachęcić młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu uczelnianym i politycznym Unii Europejskiej. Ma top być platforma do przekazywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do angażowania się w działania na rzecz UE. Całość zakończy futsalowy mecz przyjaźni Polsko – Ukraińskiej, który rozegrają drużyny złożone z polskich i ukraińskich studentów WSPiA.

Dzień Unii Europejskiej w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbędzie się w najbliższy poniedziałek 8 maja 2023 r. w Klubie Studenckim „Zemsta Docenta”. Organizatorem imprezy jest działające w Uczelni Koło Naukowe Administracji. Impreza pod patronatem Rektora WSPiA prof. Jerzego Posłusznego oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Borcza rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 14:00.

PROGRAM OBCHODÓW DNIA UNII EUROPEJSKIEJ – „Młodzi w UE” 

Godz. 10:00 – uroczyste otwarcie obchodów dnia UE przez: 

  • M. Rektora WSPiA prof. Jerzego Posłusznego 
  • Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Borcza 
  • Prezes Koła Naukowego Administracji Kamilę Budnik 

10.15 – 10:45 Spotkanie z ciekawym człowiekiem 

Dlaczego warto korzystać ze środków UE, co zyskałem dzięki środkom UE? 

  • Mariusz Wadas – Devcodi sp. z o.o. 
  • Piotr Dobrowolski – Confessor Capital sp. z o.o. 

10:45 – 11:30 Konkursy i rozgrywki studenckie 

  • Koło fortuny 
  • Gra gwiezdny Express 
  • Quiz KAHOOT 
  • Piłkarzyki 

11:30 – 12:30 Konferencja studencka – Młodzi w UE 

12:30 – 13:00 Konkurs kulinarny 

13:00 – 14:00 Mecz przyjaźni Polsko – Ukraińskiej