Wykonawca Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki wybrany!

– Mamy dziś historyczny dzień. Możemy mieszkańcom przekazać, że wybraliśmy wykonawcę, który wybuduje w Rzeszowie nowy stadion. To pozytywny efekt pracy wielu osób, zarówno tu w urzędzie jak osób z zewnątrz, mocno wspierających tę inwestycję – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– Dzięki wsparciu i determinacji wielu osób udało się ten projekt, nie ukrywam bardzo trudny, dopiąć. Przez wiele lat wydawało się, że jest to inwestycja z gatunku tych, o których głównie się mówi. Nam udało się doprowadzić to zadanie do momentu, w którym mamy już zabezpieczone pieniądze, wybranego wykonawcę i możemy ruszać z realizacją Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie przy ul. Wyspiańskiego – dodał prezydent Rzeszowa, podczas konferencji, która odbyła się w środę w ratuszu.

Wykonawcą nowego rzeszowskiego stadionu będzie Betonox Construction z Sopotu, która złożyła w przetargu najatrakcyjniejszą ofertę – blisko 164 mln zł. Zadaniem firmy będzie w pierwszej kolejności opracowanie dokumentacji projektowej stadionu i następnie jego budowa. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2026 roku.

Obecnie finansowanie budowy PCLA wygląda następująco: miasto Rzeszów – 90 mln zł, Ministerstwo Sportu i Turystki – 60 mln zł, samorząd województwa podkarpackiego 14 mln zł. – Dodatkowe środki, pozwalające rozstrzygnąć przetarg na PCLA , zabezpieczone zostały w Wieloletniej Prognozie Finansowej w ostatni wtorek przez rzeszowskich radnych. Ale musimy też wyraźnie podkreślić, że na wydanie kolejnych pieniędzy na ten projekt miasta już nie stać. Dlatego czynimy intensywne starania o to, aby pozyskać zewnętrzne pieniądze, które zasilą zarówno budżet tej inwestycji a także pomogą m.in. w zagospodarowaniu terenu wokół stadionu, w budowie drogi, w utrzymaniu obiektu – tłumaczył Konrad Fijołek.

– Ten dzisiejszy ważny moment był możliwy dzięki wspaniałej ekipie, która w to przedsięwzięcie się zaangażowała – samorządowi Rzeszowa, samorządowi województwa oraz administracji rządowej. Dzięki wspólnym staraniom udało się doprowadzić do pomyślnego finału. Jeśli chodzi o sytuację w kraju – jesteśmy na etapie przejściowym. Ale wierzę w to, że bez względu na to, kto będzie nowym ministrem sportu, to wsparcie dla PCLA będzie podtrzymane – mówił Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

– Były różne momenty, chwile zwątpienia. Ale daliśmy radę dlatego, ze działaliśmy wspólnie, współpracowaliśmy bez względu na to, kto jakie barwy polityczne reprezentuje – dodał Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego.

– To ważny moment dla miasta i dla województwa, które wspiera ten projekt. Podczas wczorajszego posiedzenia największego klubu w Sejmiku Wojewódzkim rozmawialiśmy na temat dodatkowego wsparcia PCLA. I jest pełna zgoda na dołożenie do tego projektu 15 mln zł. Uchwała w tej sprawie będzie głosowana na Sejmiku pod koniec listopada. Mało tego, jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi, by jeszcze tę kwotę zwiększyć – zapowiedział Piotr Pilch, wicemarszałek Podkarpacia.

Prezydent Rzeszowa podczas konferencji dziękował osobom zaangażowanym w ten projekt: parlamentarzystom, władzom województwa, wiceprezydentom i podległym im służbom, radnym, przedstawicielom klubu Resovia. – Warto wspomnieć także niedawną deklarację  posła – prof. Zdzisława Gawlika, który powiedział, że będzie zabiegał o wsparcie finansowe tej inwestycji – mówił Konrad Fijołek.

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.
Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu  pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.
Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

zdjęcie z konferencji prasowej dotyczącej budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie, fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa