Dziedzictwo Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera
Kto nie zna życiorysu Ignacego Łukasiewicza – farmaceuty, filantropa, patrioty, kojarzonego powszechnie z wynalazkiem lampy naftowej i rozwojem przemysłu naftowego – może nadrobić zaległości towarzysząc młodym bohaterom filmu przygotowanego przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin.
Wideo-reportaż
Łukasiewicz urodził się 200 lat temu w Zadusznikach koło Mielca. Mieszkał i uczył się w Rzeszowie. Pracował najpierw w łańcuckiej, a później rzeszowskiej aptece. Podejrzany o udział w spisku patriotycznym trafił do więzienia we Lwowie. Po wyjściu na wolność zatrudnił się w miejscowej aptece. Studiował farmację w Krakowie i Wiedniu. Po ukończeniu studiów powrócił do pracy aptekarskiej. W aptecznym laboratorium dokonał wraz z kolegą Janem Zehem pierwszej destylacji ropy naftowej, otrzymując naftę.
Dokładnie 30 marca 1853 r. we lwowskiej aptece zapłonęła pierwsza na świecie lampa naftowa. Niedługo potem wynalazek ten pomógł przeprowadzić w nocy operację w szpitalu we Lwowie. Dzień operacji, 31 lipca 1853 r., uznaje się za początek przemysłu naftowego na świecie. W kolejnych latach, aż do śmierci w 1882 r., Łukasiewicz pracował na Pogórzu Środkowobeskidzkim, rozwijając przemysł naftowy.
W Rzeszowie, w regionie podkarpackim wynalazca nigdy nie był postacią anonimową. Czy jednak wszyscy wiedzą o jego dokonaniach? Z pewnością nie, a przecież jego działalność powinna być inspiracją dla przyszłych pokoleń i zostać rozpropagowana. Z takiego założenia wyszło Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin, które w partnerstwie z samorządem wojewódzkim zrealizowało film zatytułowany „Dziedzictwo Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera. Wideoreportaż”. Film został nagrany z perspektywy czterech młodych bohaterów, którzy udali się w podróż po miejscach związanych z Łukasiewiczem.
Dzięki patronatowi prezydenta Rzeszowa możemy udostępnić ten obraz także czytelnikom miejskich komunikatorów.