Historyczny moment dla Rzeszowa. 250 mln zł na drogę do strefy przemysłowej

– Dzięki rekordowemu dofinansowaniu wybudujemy drogę, która umożliwi powstanie nawet kilkunastu tysięcy miejsc pracy w nowych fabrykach, centrach logistycznych, centrach badawczo-rozwojowych w strefie Dworzysko – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszów otrzymał 250 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na budowę drogi, która połączy ul. Warszawską ze strefą  Dworzysko. To połączenie domknie układ drogowy na północy miasta. Przyszła droga będzie kontynuacją tych, które zostały wybudowane w ciągu ostatnich lat – połączenia ulic Rzecha z Lubelską oraz Lubelskiej z Warszawską. Ta droga uruchomi tereny inwestycyjne nie tylko w Rzeszowie ale także na terenie aglomeracji Rzeszowskiej, m.in. w gminie Świlcza.  – To szansa na to, aby powstało nawet kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy oraz na kolejny skok rozwojowy naszego miasta. Rzeszów i region czeka także rola potężnego hubu do odbudowy Ukrainy. Aby być dobrze do tego przygotowanym trzeba uzbrajać tego typu tereny jak strefa ekonomiczna. A to miejsce – Dworzysko wraz z terenami sąsiednimi – znakomicie skomunikowane z autostradą A4, drogą ekspresową S19, lotniskiem, z nowym układem drogowym, który wybudujemy, będzie jednym z najważniejszych miejsc gospodarczych także w kraju – podkreślał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji prasowej, która we wtorek odbyła się na terenie strefy ekonomicznej Dworzysko.

– Na Podkarpacie w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych trafiło 550 mln zł na wsparcie stref ekonomicznych. Z tego aż 250 mln zł trafiło do Rzeszowa, z przeznaczeniem na budowę drogi, która skomunikuje strefę Dworzysko. To pokazuje jak ważna także dla rządu jest ta inwestycja i rozwój tego terenu – mówił poseł Krzysztof Sobolewski, który zapowiedział dalsze wsparcie rozwoju inwestycyjnego strefy.

Rozstrzygnięty został już przetarg na wybór firmy, która opracuje program funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowe założenia budowy drogi, która połączy ulice Warszawską i Krakowską. PFU opracuje firma Sweco Polska z Poznania Koszt opracowania tego dokumentu to ponad 2,4 mln zł, które pochodzić będą z budżetu miasta Rzeszowa oraz województwa podkarpackiego. Program fukcjonalno-użytowy będzie gotowy za osiem miesięcy. Kolejnym krokiem będzie przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i wybuduje drogę. – Jej początek to skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Krogulskiego. Tam powstanie rondo oraz wiadukt, który będzie przebiegał nad ul. Warszawską oraz torami kolejowymi. Następnie powstanie skrzyżowanie na ul. Miłocińskiej i droga zostanie poprowadzona w kierunku północnym do linii kolejowej. Dalej będzie biegła wzdłuż linii kolejowej i dojdzie do ul. Ludwika Chmury – wyjaśniał Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Konferencja prasow na terenie strefy ekonomicznej Dworzysko