Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa: Porozumieliśmy się z załogą MPK

Zapowiadany na najbliższy piątek strajk MPK został odwołany. We wtorek podpisane zostało porozumienie kończące spór zbiorowy w spółce.

– Pomimo bardzo trudnej sytuacji, w jakiej jest samorząd, udało się osiągnąć porozumienie z załogą w celu uniknięcia strajku. Dzięki temu, co najważniejsze, uda się uniknąć kolejnych niepotrzebnych strat tego miejskiego przedsiębiorstwa. Sytuację udało się ustabilizować i będziemy iść do przodu – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej konferencji.

Fijołek także we wtorek w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. – Z tego spotkania przywiozłem zapowiedź nieco tańszego prądu – powiedział prezydent Rzeszowa.

– W rozmowach ze związkami zawodowymi poruszaliśmy temat urealnienia wozokilometra. Tego nie da się niestety zrobić jednym ruchem. Czeka nas sporo pracy jeśli chodzi o tę kwestię, także w przyszłym roku – dodał Konrad Fijołek.

– Rozmowy nie były łatwe. Udało się jednak wypracować kompromis i ustalić, że wynagrodzenie pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zostanie zwiększone. Najwięcej skorzystają pracownicy najmniej zarabiający. Przykładowo w grupach kierowców po okresie próbnym i okresie zatrudnienia do 10 lat stawki wzrosną z 20,77 zł za godzinę i 21,30 zł za godzinę do jednolitej stawki wynagrodzenia zasadniczego 21,80 zł za godzinę. Może się wydawać, że nie jest to dużo patrząc na inflację. Ale biorąc pod uwagę sytuację miasta związki zawodowe zaakceptowały taką propozycję – powiedziała Teresa Kubas-Hul, przewodnicząca rady nadzorczej MPK Rzeszów.

– Dziękujemy pracownikom, którzy z dużym zrozumieniem podchodzili do trudnej sytuacji finansowej w spółce, która wynika z drastycznych wzrostów cen paliwa – jednego z kluczowych kosztów funkcjonowania MPK – dodała Kubas-Hul.

Porozumienie zostało podpisane przez wszystkie związki zawodowe działające w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Rzeszowie.

Zdjęcie ilustrujące opisaną sytuację w sprawie porozumienia kończącego spór zbiorowy w MPK | fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
Zdjęcie ilustrujące opisaną sytuację w sprawie porozumienia kończącego spór zbiorowy w MPK | fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa