Odsłonięcie nazwy ulicy im. Wrzesława Romańczuka

Wrzesław Romańczuk, zmarły w 2004 roku lekarz, znany społecznik został patronem ulicy znajdującej się nieopodal Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie.

W środę odbyło się oficjalne odsłonięcie nazwy ulicy. W uroczystości wziął udział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przedstawiciele środowiska medycznego, radni oraz liczne grono przyjaciół znanego lekarza, byłego dyrektora szpitala przy ul. Lwowskiej. – Miałem okazje, jako młody chłopak, poznać osobiście profesora i uczyć się od niego tego, czym jest zaangażowanie w walkę o zdrowie, o rozwój społeczny, o rozwój całego regionu. Rok, w którym nadano ulicy imię Wrzesława Romańczuka jest dla Rzeszowa szczególny – po raz pierwszy mury Uniwersytetu Rzeszowskiego opuścił rocznik kierunku lekarskiego – mówił prezydent Konrad Fijołek.

– To jedna z piękniejszych uroczystości nadania nazwy ulicy w Rzeszowie w których uczestniczyłem. Fantastyczne świadectwo budowania tożsamości i poszanowania dorobku drugiego człowieka. Profesor Wrzesław oddał naszemu miastu wszystko co najlepsze – dziś to miasto w dowód drobnej wdzięczności tę tablicę i tę ulicę funduje – dodał prezydent Rzeszowa.

Sylwetkę Wrzesława Romańczuka przedstawił podczas uroczystości Janusz Pawlak, znany dziennikarz, autor książki „Doktor Wrzesiek”. – Poznałem Wrzesława  w czasie studiów. Przez ponad 30 lat widziałem jego starania, dzieliłem sukcesy i porażki. Za własne pieniądze odbył szereg wyjazdów, zrealizował staże kliniczne w Londynie, Szwecji, we Włoszech czy Stanach Zjednoczonych. Nazywaliśmy go rzeszowskim Owsiakiem. Wrzesław, podobnie jak Jurek Owsiak, wierzył w sens społecznych zbiórek pieniędzy na zakup sprzętu medycznego. Doskonalił ciągle swoje umiejętności i wiedzę: kolejne stopnie specjalizacji, doktorat, habilitacja. Spał tylko parę godzin! Uważał, że szkoda czasu na sen. Służbowe e – maile potrafił wysyłać nad ranem – wspominał Janusz Pawlak.

Ulica imienia Wrzesława Romańczuka znajduje się nieopodal Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.