Poznając swój wewnętrzny mikrokosmos – studenci DUT w Rzeszowie rozpoczęli nowy semestr!

Czy sygnały wysyłane przez ludzki mózg są łatwe do rozpoznania przez inne narządy człowieka? Jakie ścieżki pokonują na co dzień spożywane pokarmy, a jakie wdychane powietrze? I dlaczego adrenalina wiąże się ze stresem a oksytocyna z miłością… Odpowiedzi na te i wiele innych trudnych pytań poznali w ubiegłą sobotę studenci Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie podczas pierwszego wykładu rozpoczynającego semestr zimowy 2023/24.

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla głodnych wiedzy, małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego (DUT). W ubiegłą sobotę – 4 listopada, łącznie 300 osób wzięło udział w interaktywnym wykładzie rozpoczynając cykl zajęć dla dzieci w wieku 7-12 lat. To właśnie na zajęciach DUT najmłodsi poszukiwacze wiedzy mogą poznawać naukę wszelkimi zmysłami – doświadczając, badając i obserwując różnego rodzaju zjawiska w niecodzienny sposób. Warto dodać, że projekt jest całkowicie bezpłatny dla uczestników. 

Podczas pierwszego wykładu w Rzeszowie, studenci mogli zajrzeć w głąb siebie poznając pracę ludzkich narządów wewnętrznych, ich powiązań między sobą i zadań, które każde z organów wykonuje. Co więcej, dzieci same mogły wcielić się w rolę mózgu, serca czy płuc próbując zrozumieć sygnały otrzymywane od innych organów. Poznały zaskakujące fakty na temat swojej budowy ciała i na własnej skórze mogły przekonać się, że zadania, które sygnalizuje nasz mózg niekoniecznie mogą być proste do odczytania. Naukowa energia płynęła zarówno od tych najmłodszych jak i samej prowadzącej – Pani Elżbiety Pogody, edukatorki i trenerki z Opola, która od wielu lat zawodowo popularyzuje naukę wśród dzieci jak i dorosłych.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Te studencie emblematy pozwoliły dzieciom poczuć wyjątkowego ducha projektu o czym świadczyły liczne kolejki do „DUTowskiego” stanowiska fotobudki.  Co więcej, osoby zapisane na warsztaty  otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca”, dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w pięciu Filiach – Mielcu, Jaśle, Dębicy Ustrzykach Dolnych i Zarszynie. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład zapoczątkował także semestr zimowy DUT w Jaśle, gdzie mali studenci śladami Harrego Poterra mogli nauczyć się szyfrować i wysyłać tajne wiadomości dzięki naukowym- chemicznym sztuczkom.

 W semestrze zimowym DUT w Rzeszowie, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 2 warsztaty (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie są całkowicie bezpłatne dla uczestników głownie dzięki Partnerowi Strategicznemu – firmie Pratt & Whitney Rzeszów oraz odbywają się przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, w którym to odbywają się wszystkie zajęcia DUT.