Rzeszowski program in vitro ma już rok

Rzeszowski program in vitro ma już rok

– Jego efekty już są – mamy informację o 7 potwierdzonych ciążach. Mamy 14 szczęśliwych rodziców i zaraz będziemy mieli 7 nowych rzeszowianek lub rzeszowian – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

Podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania w Rzeszowie programu in vitro odbyło się w środę w Urban Lab. Wzięła w nim udział Barbara Nowacka, Minister Edukacji. – Jestem naprawdę wzruszona tym, że w Rzeszowie  dzieje się tak wiele, tyle jest zmian na dobre. Kilka lat temu miałam okazję brać udział w konferencji inaugurującej kampanię Konrada Fijołka. Kampanię wyjątkową, bo pokazała ona siłę koalicji, która później stałą się Koalicją 15 października. Po raz kolejny byłam w Rzeszowie podczas inauguracji miejskiego programu in vitro, potrzebnego i sprawiedliwego. A dziś widzimy efekty i Koalicji 15 października, która wygrała pierwsze swoje wybory w Rzeszowie a potem te ogólnopolskie, i efekty wspaniałego programu in vitro – mówiła Nowacka. Dodała, że dla rządu Donalda Tuska przywróRzcenie finansowania in vitro na szczeblu centralnym to jedno z najważniejszych zobowiązań, nie tylko dlatego, że jest on bardzo potrzebny i przynoszący szczęście Polkom i Polakom, ale także dlatego, że to ważny program obywatelski.

– Zebraliśmy gigantyczną liczbę podpisów za przywróceniem programu, także tu na Podkarpaciu. I dziś mogę poinformować, że program in vitro w Polsce będzie od 1 czerwca 2024 r. znów refundowany. Jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było zabranie refundacji in vitro, co oznaczało, że pary biedniejsze nie mogły mieć dziecka z takiego programu. Z pomocą przyszły wtedy samorządy, takie jak Rzeszów, które dźwigały ten obowiązek za państwo – przypomniała Barbara Nowacka.

W listopadzie 2022 r. w Rzeszowie ogłoszony został konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Rzeszowa na lata 2022-2025”.  – Na 3 lata funkcjonowania programu zabezpieczyliśmy 650 tys., zł. Program wystartował 18 stycznia 2023 r. Jego efekty już są – mamy informację o 7 potwierdzonych ciążach. Mamy 14 szczęśliwych rodziców i zaraz będziemy mieli 7 nowych rzeszowianek lub rzeszowian – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.  -Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego podsumowania pierwszego roku funkcjonowania miejskiego programu in vitro. Dla mnie jako matki trojga dzieci i babci dwojga wnucząt, to bardzo ważne, żeby ci, którzy marzą o posiadaniu dzieci, mogli to swoje marzenie zrealizować –powiedziała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. Przypomniała, że program jest skierowany do mieszkańców Rzeszowa, par – kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn – którzy walczą z niepłodnością. Każdej z par przysługuje dofinansowanie 3 zabiegów

Zdjęcie z konferencji prasowej rzeszowskiego programu in vitro, fot.Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa