Weekend Seniora z Kulturą

W dniach od 29 września do 1 października 2023 r. po raz dziesiąty w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 500 instytucji z całego kraju.

Dzięki inicjatywie MKiDN seniorzy będą mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury. Wśród bezpłatnych lub płatnych symbolicznie propozycji są m.in. oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, prelekcje, a nawet zajęcia gimnastyczne i taneczne oraz podróże w świecie wirtualnym.

W załączonej tabeli prezentujemy rzeszowskie wydarzenia organizowane w ramach akcji “Weekend seniora z kulturą”. W ich organizację włączyły się m.in. Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury, Rzeszowskie Piwnice, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Rzeszowski Dom Kultury, Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Koło Gospodyń Rzeszów Przybyszówka, Teatr Maska oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Dla odwiedzających przygotowano m.in. takie wydarzenia jak:

 • Kawka w RIKu – wszystkich seniorów częstować będziemy aromatyczną kawą przy której będzie można miło spędzić czas korzystając jednocześnie z dostępnej w tym czasie do zwiedzania wystawy. Będzie to wystawa ceramiki i rzeźby pt. „Mozaiki i Cienie” która jest efektem prac członków Koła Naukowo- Artystycznego ZAPAŁ, działającego w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Rzeszowskim.
 • Warsztaty samoobrony dla seniorów – Podstawowym celem warsztatów jest nauczenie osób starszych przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania oraz działania w stresie. Instruktor prowadzący zajęcia w sposób bardzo przystępny zaprezentuje seniorom skuteczne techniki samoobrony, które będą mogli wykorzystać m.in. w sytuacjach ataków chuligańskich oraz kradzieży kieszonkowych.
 • Spacer dobry na wszystko – Spacer ulicami starówki rzeszowskiej z Reksiem proponującym „zadania do wykonania” związane z bohaterami dobranocek.
 • Warsztaty malowania pastelami wzorów lasowiackich na bawełnie – Warsztaty malowania pastelami wzorów lasowiackich na bawełnie realizowane w ramach projektu: O TRADYCJACH LASOWIACKICH W BIBLIOTECE z dotacji celowej Województwa Podkarpackiego.
 • Spotkanie autorskie ze Stanisławą Bełch.
 • Zabawy w czasach PRL-u – Senior party z projekcją animacji z rzutnika „Ania”, pokazem slajdów oraz rywalizacją w grach planszowych sprzed lat, czyli fascynująca wyprawa do czasów, gdy dzieci same aranżowały zabawy w grupach rówieśniczych i czekały niecierpliwie na godz. 19.00, by obejrzeć 10-minutową bajkę na małym, czarno-białym ekranie.
 • „Miejska Potańcówka na Ludowo dla Seniorów” – Zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki ludowej oraz etno dla najstarszych mieszkańców Rzeszowa.
 • Spacer Teatralny – Spacer teatralny po Rzeszowie dla Seniorów z wnukami od lat 5.
 • Koncert Valentiny Maslovskiej.

Oraz wystawy:

 • Jacek Rykała – malarstwo,
 • Mirosław Kociński – aspekty/wystawa ceramiki,
 • „Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji” – fotografia.

W ubiegłorocznej edycji akcji, z oferty instytucji kultury skorzystało ponad 30 tysięcy seniorów.

Serdecznie zapraszamy!

Grafika promująca Weekend Seniora z Kulturą

Załączniki: