Wygodniejsze mieszkanie w bloku MZBM przy ul. Hetmańskiej

Jak nadać nowy wymiar, podnieść standard życia dla osób z ograniczeniami poruszania, a swój dom uczynić nowoczesnym? Zastanawiali się nad tym członkowie jednej z rzeszowskich wspólnot mieszkaniowych i pracownicy MZBM. Decyzja zapadła: zbudujemy windy zewnętrzne. To pierwszy budynek MZBM w Rzeszowie, w którym realizowany jest właśnie taki projekt.

Osoby starsze, z niepełnosprawnościami i dzieci – to dla nich najtrudniejszy był dostęp do mieszkań na najwyższych kondygnacjach budynku przy ulicy Hetmańskiej 43/I w Rzeszowie.

Uciążliwości trwały przez lata. Szczególnie po tym jak do pierwotnie czterokondygnacyjnego budynku dobudowano dwa piętra.

– Dla części mieszkańców wspinanie się na czwarte czy piąte piętro było prawdziwym utrapieniem – mówi Bogusław Siwiec, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr 3 rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. – Postanowiliśmy pomóc. Dowiedziałem się, że jest możliwość uzyskania pożyczki z funduszu dostępności w celu likwidacji barier architektonicznych – dodaje.

Mieszkańcy oczekiwali rady i pomocy od zarządcy w poprawieniu dostępności mieszkań. Zaczęto działać.

– Sprawdziliśmy możliwości i potwierdziło się, że istnieje możliwość uzyskania niskooprocentowanej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pożyczkę można było uzyskać pod warunkiem m. in., że inwestycja poprawi dostępność dla ludzi starszych, z niepełnosprawnościami i dzieci do 6 lat. W budynku przy Hetmańskiej 43/I zamieszkują przedstawiciele każdej z tych grup mieszkańców więc wymogi były spełnione. Poinformowaliśmy o tej możliwości wspólnotę mieszkańców podczas spotkania i zapadła decyzja o rozpoczęciu starań o pożyczkę, a później o budowę – wyjaśnia Jerzy Jędryka z MZBM.

Pożyczka została przyznana. Spłata jest rozłożona na 20 lat. Uzyskano umorzenia: 10 procent z tytułu, że inwestycja dotyczy budynku wielorodzinnego, kolejne 10 procent umorzenia w związku z tym, że w budynku mieszka duża liczba osób starszych, z niepełnosprawnościami i małych dzieci.

Budowa wymagała m. in. rozebrania chodnika, jezdni i miejsc parkingowych, wykonania podszybia wind, części podziemnych i nadziemnych szybów windowych, a nawet przebudowy dachu oraz częściowego wycięcia ścian klatek schodowych i usunięcia okien budynku, który został oddany do użytku jeszcze przed II Wojną Światową – w 1938 roku.

– Zakończenie prac jest planowane na koniec sierpnia. Dziś już wybudowano cztery szyby windowe trwają prace wewnątrz klatek schodowych przy budowie podestów wejściowych do wind na poszczególnych piętrach. Czołowe ściany szybów są przeszklone. Kiedy powstaną podesty rozpocznie się ostatni etap prac czyli montowanie kabin wind w szybach – informuje Stanisław Selwa z ROM nr 3 MZBM.

Poza poprawą funkcjonalności, kilkudziesięcioletni, sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, zyska też architektonicznie. Przeszklone szyby windowe nadadzą mu współczesnego wyglądu. Koszt inwestycji to 2 miliony 766 tysięcy złotych netto. Wykonawcą prac jest renomowana firma Schindler Polska sp. z o.o., która wygrała ogłoszony przetarg na wykonanie wind.

Zdjęcie przedstawia budynek mieszkalny przy ulicy Hetmańskiej 43/I z windami zewnętrznymi, fot.Miejski Zarząd Budynków Mieszklanych w Rzeszowie